חדשות

מה בין רמות שומנים בדם ובין מיגרנה או כאבי ראש חמורים? (Curr Neurovasc Res)

30/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Current Neurovascular Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי באוכלוסיה הכללית, אין קשר בין רמות כולסטרול כולל, LDL (Low-Density Lipoprotein) או HDL (High-Density Lipoprotein) ובין מיגרנה או כאבי ראש.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיימת מחלוקת בכל הנוגע לקשר בין פרופיל השומנים בדם ובין מיגרנה. כעת הם ביקשו לבחון את הנושא והתמקדו בקשר בין רמות השומנים בדם ובין כאבי ראש חמורים או מיגרנה באוכלוסיה  הכללית.

 

החוקרים התבססו על נתונים מסקרי NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) לשנים 1999 עד 2004 ועל דיווח עצמי של המשתתפים על מיגרנה או כאבי ראש חמורים ואם הכאב נמשך למעלה מ-24 שעות לאורך שלושה חודשים. ניתוח סטטיסטי כלל תקנן לגיל, מין, גזע, צריכת אנרגיה ונתרן.

 

מדגם המחקר כלל 5,937 משתתפים (גיל ממוצע משוקלל של 45.8 ש נים, 47.6% גברים). לאחר תקנון למשתנים, החוקרים זיהו קשר שאינו מובהק סטטיסטית בין מיגרנה ובין רמות כולסטרול כולל, רמות LDL ו-HDL. מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה כי לא היה קשר מובהק סטטיסטית בין רמות כולסטרול כולל, LDL, HDL ודיווח עצמי על כאבי ראש חמורים או מיגרנה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר אינם תומכים בהשלמת הערכת פרופיל השומנים כחלק מהערכת כאבי ראש ומיגרנה באוכלוסיה הכללית.

 

Curr Neurovasc Res. 2021 Sep 23

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני