חדשות

חשיבות דיכאון בחולים עם טרשת נפוצה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-CMSC)

15/06/2019

 

מאחר ובדיקות הדמיה של המוח מדגימות עוד ועוד עדויות המצביעות על קשר בין דיכאון בחולים עם טרשת נפוצה ובין שינויים מוחיים רבים משנית למחלה עצמה ובעקבות עקה פסיכולוגית, מומחים קוראים לשקול בזהירות בחירה נכונה של הטיפול במקרים אלו. במהלך ההרצאה שניתנה במסגרת הכנס השנתי מטעם ה-Consortium of Multiple Sclerosis הסבירו המומחים כי להערכתם יש להתייחס לדיכאון כאל אחד מתסמיני הליבה של טרשת נפוצה.

 

דיכאון עשוי להשפיע על מחצית מהחולים עם טרשת נפוצה לאורך חייהם. העדויות בספרות הרפואית התומכות בקשר זה כוללות מחקרים שכללו בדיקות MRI שהדגימו שינויים במבנה הקשרים במערכת הלימבית בחולי טרשת נפוצה, כמו גם קשר בין נפח הנגעים במוח ואטרופיה ובין דיכאון.

 

מחקר שפורסם בשנת 2009 בכתב העת Brain מצא כי גם בחולים עם טרשת נפוצה ותפקוד קוגניטיבי שמור, זוהה חסר גדול יותר בקישוריות התפקודית בין שני אזורים פרה-פרונטאליים והאמיגדלה, אזור תת-קורטיקאלי שנקשר עם תחושות שליליות, בהשוואה לביקורות בריאות.

 

מנתוני ההדמיה עולה כי מדדי נפח המוח עשויים להיות אחראיים לכמחצית מהשונות בדיכאון בחולי טרשת נפוצה ומכאן עולה כי דיכאון קשור בקשר הדוק עם הפתולוגיה המוחית בחלק מהחולים עם טרשת נפוצה ולכן מדובר באחד מתסמיני הליבה של המחלה.

 

המסקנה מדגישה את הצורך במחקרים להערכת טיפול לדיכאון בחולי טרשת נפוצה ובפרט מחקרים אקראיים ומבוקרים של נוגדי-דיכאון בחולים עם המחלה הנוירולוגית. מסקירת Cochrane שפורסמה לאחרונה עולה כי ישנם כיום שלושה מחקרים כאלו: כאלו הכוללים Desipramine (נוגד דיכאון טריציקלי) וכן מחקרים להערכת Paroxetine ו-Sertraline (ממשפחת Selective Serotonin Reuptake Inhibitor).

 

בחולים עם דיכאון ועייפות (תסמין נפוץ מאוד בחולי טרשת נפוצה), הומלץ על טיפול ב-Bupropion. בחולים עם דיכאון ותסמיני בחילות ונדודי שינה תתכן תועלת ל-Mirtazapine; באלו עם הפרעה בתפקוד המיני, Mirtazapine וכן Bupropion עשויות להיות בחירות אידיאליות; באשר לכאב, ההצעה היא לטיפול ב-Duloxetine וייתכן כי Venlafaxine. במקרים של תסמינים בדרכי השתן, כולל פעילות-יתר של שלפוחית השתן, תתכן תועלת ל-Duloxetine; באלו עם היענות משתנה תתכן עדיפות ל-Fuloxetine.

 

עם זאת, לפני בחירה בנוגדי-דיכאון, המומחים מדגישים כי טיפול הבחירה בדיכאון בחולים עם טרשת נפוצה הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-CMSC

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני