חדשות

טרשת נפוצה ו- COVID-19 (מתוך Neurology MedLink)

07/05/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

 

חולים עם טרשת נפוצה נוטים לפתח שיעור נמוך יותר של זיהומים בדרכי הנשימה ביחס למצופה. חולים אלו ככל הנראה נחשפו למספר דומה של נגיפי rhinoviruses ו-coronaviruses הגורמים לזיהומים בדרכי נשימה עליונות ופיתחו חסינות לשני סוגי הנגיפים, עם חסינות רבה יותר למספר זנים גדול יותר עם הגיל.

 

מערכת החיסון של טרשת נפוצה פעילה ביתר בדרכים רבות, במקביל לפגמים רבים בויסות ובדיכוי  החיסוני. פעילות-יתר זו קיימת למרות מספר קטן יותר של תאי חיסון היוצאים מהתימוס ומח העצם ומובילים להפרעה בבקרת מערכת החיסון. בנוסף, לחולים ישנם רמות נמוכות של אינטרפרונים ופגמים במעבר אותות אינטרפרון, הקשורים למערכת התוקפת את הנגיפים.

יתכן כי העמידות בפני הוירוסים אפשרית מכיון שרק חלק ממערכת האינטרפרון משובשת, דבר הגורם לחריגות במערכת החיסונית אך מאפשרת פעילות אני ויראלית מצויינת בטרשת נפוצה.

 

התגובה של מערכת החיסון לזיהום בנגיף קורונה. במקרים רבים נגיף COVID-19 לא גורם תסמינים (50%-25% מהחולים באיסלנד) וייתכן כי הסיבה לכך נעוצה בחסימת תגובת אינטרפרון ע"י הנגיף בלפחות שבעה אתרים במסלול מעבר אותות אינטרפרון. נשאים אסימפטומטים אלו עשויים להפיץ את הנגיף, כאשר COVID-19 עשוי להופיע בהפרשות מהפה והאף ובטיפות שיעול.

 

כאשר מופיעים תסמינים, ישנו ניסיון ראשוני של הגוף לפנות את הנגיף. אינטרפרונים בסופו של דבר מגיעים לרמות גבוהות, ביחד עם ציטוקינים אחרים. בשלב שני הרסני מאוד, מערכת החיסון פעילה ביתר וגורמת הרס של רקמות הריאה. במקרה של COVID-19, גיל ומחלות רקע אחרות תורמים לתגובה החיסונית המופרזת. המנגנון אינו ברור, אך ייתכן כי מדובר בהשלכה של חסינות קודמת לנגיף בשילוב עם בקרה חיסונית ירודה בגיל מבוגר.

 

המשמעות עבור טיפול לטרשת נפוצה במהלך זיהום

 

השלב האסימפטומטי ושלב מוקדם של COVID-19. נראה כי בחולים עם טרשת נפוצה אין סיכון מוגבר ל-COVID-19. כ-200 חולים עם טרשת נפוצה פיתחו זיהום תסמיני בנגיף הקורונה ומעטים מהם מתו. החולים היו ברובם מבוגרים עם מדדי EDSS גבוהים. חשוב לציין כי מדובר בממצאים מוקדמים מאוד, אשר נאספו בתקופת משבר.

 

טיפול ב-Interferon-beta עשוי להביא לשפעול סוגים רבים של Interferon-Alpha. אינטרפרונים עשויים לעודד פעילות אנזימים לפירוק המפרקים DNA ו-RNA של נגיפים ולשפעל תאי NK כנגד הנגיף ולהגביר ייצור נוגדנים כנגד הנגיף. השימוש ב-Interferon-beta לטיפול בטרשת נפוצה עשוי לספק הגנה מוקדמת.

 

קיים חשש בנוגע למעבר תאי חיסון למערכת העצבים המרכזית. אחת התלונות הנפוצות במקרים של COVID-19 היא הפרעה בחוש הריח, רמז לכך שהזיהום עשוי להתפשט למערכת העצבים המרכזית.

 

שלב נמק ריאתי על-רקע פעילות חיסונית מופרזת. במקרים אלו, לאינטרפרונים אין תועלת. אינטרפרונים עשויים לגרום נזק קל. עם זאת, תרופות לטרשת נפוצה המדכאות את מערכת החיסון, עשויות להקל על שלב זה.

 

טיפולים חדשים ובפיתוח לטרשת נפוצה. חשוב לזכור כי חולים עם טרשת נפוצה סובלים ממחלה דלקתית חמורה של המוח ובמרבית המקרים נדרש טיפול למחלה זו. דיון באשר להתחלת טיפול חדש לטרשת נפוצה חייב לכלול התייחסות להשפעות אנטי-ויראליות של תרופות אלו וההשלכות של דיכוי חיסוני בטווח הקצר והארוך.

 

המידע מוגש בחסות חברת MERCK

 

https://www.medlink.com/page/covid_19_and_multiple_sclerosis

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני