חדשות

עדויות חדשות תומכות בבטיחות ויעילות הטיפול ב- MAVENCLAD® 10 mg Tablets (טבליות cladribine) במהלך מגפת הקורונה (מתוך הודעת חברת Merck)

25/04/2021

·       אנליזות חדשות מצביעות על דפוסי תגובה חיסונית ספציפיים בחולים שטופלו במייבנקלאד, דבר העשוי לתרום ליכולת להילחם בזיהומים ולפתח נוגדנים מגנים בעקבות חיסונים.

·         מחקר בלתי תלוי מישראל, הראה כי חולים שטופלו במייבנקלאד שחוסנו לנגיף הקורונה פיתחו נוגדנים כמו בנבדקים הבריאים.

·         נתוני בטיחות מעודכנים מראים שחולים שטופלו במייבנקלאד ועלה חשד או שחלו בנגיף הקורונה, פיתחו מהלך מחלה דומה לזה שתואר בחולים באוכלוסיה הכללית.

 

 

מנתונים חדשים ממחקר ה- MAGNIFY-MS עולים דפוסי תגובה חיסונית ספציפיים בחולים עם טרשת נפוצה התקפית המטופלים במייבנקלאד, העשויים לתרום ליכולתם להילחם בזיהומים ולפתח נוגדנים מגנים בעקבות חיסונים. ממצאי המחקר הוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology שהתקיים וירטואלית

בתאריכים 17-22.4.2021.

 

במחקר MAGNIFY-MS, ירידה בתאי זיכרון B תועדה כבר חודש לאחר תחילת הטיפול במייבנקלאד, כאשר הרמות הנמוכות ביותר נותרו למשך 12 חודשים, בעוד שתאי B נאיביים, אשר לרוב נדרשים לייצור תגובת נוגדנים לאחר חיסון, החלו להתאושש באופן מיידי. מנתונים קודמים ממחקר MGNIFY-MS עלה כי חולים שטופלו במייבנקלאד, הצליחו לייצר תגובה לחיסונים כנגד שפעת והרפס זוסטר, ללא תלות בספירת הלימפוציטים.

 

נתונים חשובים אלו מעידים כי בנוסף למניעת ההתקפים והתקדמות הטרשת הנפוצה, חולים המטופלים במייבנקלאד יכולים לפתח תגובה הולמת לחיסון. ממצא זה חשוב במיוחד בתקופה הנוכחית.

 

בנוסף, מחקר בלתי-תלוי אשר נערך בראשות פרופ' ענת אחירון מבית החולים שיבא בתל השומר ופורסם לאחרונה ב- Therapeutic Advances in Neurological Disorders, הראה כי בחולים שטופלו במייבנקלאד, תועדה תגובה חיסונית כנגד נגיף הקורונה לאחר קבלת החיסון (של חברת פייזר), אשר ניתן 4.4 חודשים לאחר המנה האחרונה של מייבנקלאד. מהנתונים עלה כי כל 23 החולים שטופלו במייבנלקאד וקיבלו את החיסון פיתחו תגובת נוגדני IgG כנגד נגיף הקורונה, תגובה אשר הייתה דומה לזו שתועדה בחולים עם טרשת נפוצה שלא קיבלו טיפול אימונו-מודולטורי ולתגובה שתוארה בקבוצת ביקורת של משתתפים בריאים.

התגובה ההומורלית לחיסון הייתה בלתי תלויה בספירת הלימפוציטים.

לא תועדו סוגיות בטיחות חדשות בקרב חולים אלו.

 

מניתוח נתוני הבטיחות של מייבנקלאד לאחר אישור התחלת שיווקו, עלה כי מרבית החולים שטופלו בתרופה ובהם תועדה הוכחה לנגיף הקורונה (160 חולים) או בהם עלה חשד לנגיף (101 חולים), פיתחו תסמינים נשימתיים בדרגה קלה-עד-בינונית, כאשר לא תועדו מקרים לחיבור למכונת הנשמה. בקרב מטופלי מייבנקלאד תועד מהלך מחלה דומה לזה שתואר בחולים באוכלוסיה הכללית שחלו בקורונה.

 

מחברת MERCK נמסר כי מעבר לנוחות של טיפול פומי, יעילות מוכחת ופרופיל בטיחות של מייבנקלאד, נתונים חדשים אלו מעודדים בכל הנוגע ליכולתם של החולים לפתח תגובה חיסונית הולמת לחיסון כנגד נגיף הקורונה, נקודה חשובה מאוד בעידן זה של מגפה עולמית המסכנת חולים עם מחלות כרוניות.

 

מתוך הודעת חברת Merck

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני