חדשות

הפנוטיפים הנפוצים של כאב כרוני בחולים עם טרשת נפוצה (Pain)

25/05/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Pain ביקשו חוקרים לתאר את המאפיינים הנפוצים של כאב כרוני בחולים עם טרשת נפוצה.

 

כאב כרוני מופיע בשכיחות גבוהה בחולים עם טרשת נפוצה, כאשר ההטרוגניות של הכאב עשויה לתרום לתוצאות הגרועות יותר בעקבות הטיפול. במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לאפיין את הפנוטיפים של כאב בחולים עם טרשת נפוצה ולהשוות בין הפנוטיפים של הכאב במטרה לקבוע את עצימות הכאב, שכיחות מצבי כאב חופפים והערכת שימוש והשפעות משככי כאבים שונים.

 

החוקרים אספו נתונים דרך סקר מבוסס-אינטרנט ארצי עם מדדי כאב נוירופתי (painDETECT) וכאב נוסיפלסטי (Fibromyalgia Survey Criteria), מצבי כאב כרוני חופפים ושימוש במשככי כאבים והקלה על כאב.

 

במדגם שכלל 842 מבוגרים עם כאב כרוני וטרשת נפוצה, השיעור הגדול ביותר (41%) של חולים הדגימו עדות לכאב נוסיספטיבי. כרבע מהחולים סבלו מכאב מעורב נוירופתי/נוסיפלסטי (27%) או כאב נוסיספטיבי (23%). חלק קטן מהחולים (9%) סבלו מכאב נוירופתי.

 

החוקרים מדווחים כי זוהה קשר מובהק סטטיסטית בין כאב נוסיפלסטי ובין כאב בעצימות גבוהה יותר ובשכיחות גבוהה יותר של מצבי כאב חופפים.

 

עם כל סוגי הכאב דווח על שכיחות גבוהה של שימוש בתרופות לכאב עם הקלה קטנה-עד-מתונה בכאב. שימוש בקנאביס להקלה על כאב היה נפוץ יותר ושיעורי הקלה על כאב היו גבוהים יותר בחולים עם כאב נוסיפלסטי, בהשוואה לאלו עם כאב נוסיספטיבי.

 

למרות שהשימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים היה הגבוה ביותר בקרב אלו עם כאב נוסיפלסטי (80%), שיעורי הקלה בכאב עם נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים היו הגבוהים ביותר בקרב חולים עם כאב נוסיספטיבי.

 

ממצאי המחקר מדגישים את הצורך בהערכה מקיפה של כאב בחולים עם טרשת נפוצה, עם דגש גדול יותר על זיהוי פנוטיפ כאב. ההנחה היא כי עם אפיון טוב יותר של הכאב בחולים עם טרשת נפוצה ניתן יהיה לבחור בגישות תרפויטיות טובות יותר.

 

Pain. 2021;162(5):1426-1433

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני