חדשות

הערכת מחלה שיירית מדידה עשויה לסייע בשיפור תוצאות הטיפול בחולים עם מיאלומה נפוצה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASH)

04/01/2021

 

תהליכי קבלת החלטות על-בסיס מחלה שיירית מדידה (Measurable Residual Disease, או MRD) מלווה בתוצאות טובות יותר בחולים עם מיאלומה נפוצה, כך עולה מנתוני עולם-אמיתי שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Hematology.

 

החוקרים מסבירים כי MRD משמשת להגדרת המספר הקטן של תאי סרטן העשויים להישאר לאחר טיפול ועלולים בסופו של דבר להוביל להישנות המחלה. הם התבססו על מבחן ClonoSEQ, המאושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי, להערכת MRD בחולים עם מיאלומה נפוצה.

 

במסגרת המחקר הושלמה הערכה רטרוספקטיבית של 373 חולים עם מיאלומה נפוצה עם לפחות הערכה אחת של מחלה שיירית מדידה באמצעות מבחן ClonoSEQ. החוקרים בחנו את כל הנתונים הזמינים אודות מדדים קליניים וביולוגיים, כמו גם טיפול אינדוקציה ותגובה לטיפול.

 

החלטות קליניות לשינוי הטיפול על-בסיס MRD נקבעו בשלושה כיוונים: 1) הפסקת או הפחתת טיפול לאחר תוצאות שליליות; 2) הגברת עצימות טיפול לאחר תוצאות חיוביות; 3) התחלת קו טיפול חדש לאחר תוצאות חיוביות.

 

החלטה לשינוי הטיפול נקבעה ב-58 חולים (16%) על-בסיס מחלה שיירית מדידה. מרבית ההחלטות הללו התקבלו במהלך שלב האחזקה של הטיפול, אם כי בשלושה חולים נמנעה השתלת מח עצם עצמית על-בסיס בדיקת MRD.

 

מבין 58 החולים בהם הוחלט על שינוי טיפול על-בסיס MRD, הטיפול הופחת או הופסק ב-24 חולים, עצימות הטיפול הוגברה ב-20 חולים וטיפול חדש ניתן ל-13 חולים.

 

ב-58 החולים בהם החלטה קלינית לשינוי טיפול התבססה על סטאטוס מחלה שיירית מדידה תועד שיפור משמעותי בהישרדות ללא-התקדמות מחלה, בהשוואה לחולים בהם לא בוצע שינוי בטיפול (חציון של 97 לעומת 75 חודשים, בהתאמה; p=0.006).

 

מהמחקר עולה עוד כי בחולים בהם לא הייתה עדות למחלה שיירית מדידה משך ההישרדות ללא-התקדמות היה ארוך יותר, בהשוואה לחולים ללא עדות דומה (חציון של 97 לעומת 57 חודשים, בהתאמה, p=0.0001).

 

ממצאי המחקר תומכים בשילוב הערכת MRD כחלק מהטיפול הסטנדרטי בחולים עם מיאלומה נפוצה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASH

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני