חדשות

הנחיות חדשות אודות מניעה שניונית של אירועים מוחיים (Stroke)

26/05/2021

 

הנחיות עדכניות חדשות מטעם ה-AHA/ASA (American Heart Association/American Stroke Association) קובעות כי במידת האפשר, יש להשלים בתוך 48 שעות מהופעת תסמיני אירוע מוחי התקף איסכמי חולף בדיקות אבחנתיות לקביעת הגורם לאירוע.  במידה וניתן יהיה לזהות את הגורם לאירוע המוחי הראשון, אזי ניתן להתאים באופן ספציפי את גישות הטיפול למניעה של אירוע מוחי שני.

 

בקרב חולים ששרדו אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף, טיפול בגורמי סיכון וסקולאריים, בפרט יתר לחץ דם, סוכרת, פרופיל שומנים והפסקת עישון, מהווים מרכיב חשוב במניעה שניונית של אירועים מוחיים.

 

עוד מומלצת הגבלת צריכת מלח ו/או הקפדה על דיאטה ים-תיכונית, הקפדה על פעילות גופנית בעצימות מתונה לפחות למשך 10 דקות, ארבע פעמים בשבוע, או פעילות אירובית מאומצת למשך לפחות 20 דקות, פעמיים בשבוע.

 

ניתן למנוע כ-80% מהאירועים המוחיים על-ידי איזון לחץ דם, הקפדה על תזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, הימנעות מעישון ושמירה על משקל גוף בריא.

 

לאנשי צוות רפואי, המלצות ספציפיות למניעה שניונית לעיתים קרובות תלויות בסוג האירוע המוחי האיסכמי. לאור זאת, בהנחיות העדכניות נכלל חלק חדש הנוגע להמלצות לבירור אבחנתי לאחר אירוע מוחי איסכמי, הגדרת הפתוגנזה של אירוע מוחי איסכמי וזיהוי יעדי טיפול להפחתת הסיכון להישנות אירוע מוחי איסכמי. ההמלצות כעת מחולקות לפי הגורם.

 

להלן עיקרי ההמלצות:

 

·       מומלץ שימוש בצוות טיפול רב-מקצועי למתן טיפול מותאם אישית בחולים ותהליכי קבלת החלטות משותפים עם החולים לפיתוח תכניות טיפול המשלבות את רצונות, יעדי וחששות החולים.

·       בדיקות סקר לפרפור פרוזדורים והתחלת טיפול נוגד-קרישה להפחתת אירועים חוזרים.

·       מתן טיפול אנטי-תרומבוטי, כולל נוגדי-טסיות או נוגדי-קרישה, בהעדר התוויות-נגד. השילוב של נוגדי-טסיות ונוגדי-קרישה לרוב אינו מומלץ אירוע מוחי שני ומתן נוגד-טסיות כפול מומלץ בטווח הקצר ורק לחולים ספציפיים: אלו שהגיעו עם אירוע מוחי מינורי וחולים עם התקף איסכמי חולף בסיכון-גבוה או היצרות תסמינית חמורה.

·       יש לשקול ניתוח עורקי תרדמה או הכנסת תומכנים לעורקי תרדמה לחולים נבחרים עם היצרות עורקי תרדמה.

·       בחולים עם היצרות תוך-גולגולתית חמורה החשודה כגורם לאירוע המוחי הראשון, ישנה העדפה לאיזון אגרסיבי של גורמי סיכון וטיפול תרופתי קצר-טווח בשני נוגדי-טסיות.

·       בחלק מהחולים, סביר לשקול סגירה מילעורית של Patent Foramen Ovale.

 

ההנחיות מלוות בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה אודות התועלת והסיכונים של טיפול נוגד-טסיות כפול לעומת טיפול נוגד-טסיות יחיד במניעה שניונית של אירוע מוחי. המומחים קובעים כי ניתן לשקול טיפול נוגד-טסיות כפול בחולים נבחרים.

 

Stroke. Published May 24, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני