חדשות

התועלת של תוספת Daratumumab למשלב Pomalidomide עם Dexamethasone כנגד מיאלומה נפוצה (The Lancet Oncology)

06/06/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי בקרב חולים עם מיאלומה נפוצה חוזרת או עמידה לטיפול, תוספת Daratumumab למשלב Pomalidomide עם Dexamethasone הפחיתה את הסיכון להתקדמות מחלה או תמותה, בהשוואה למשלב Pomalidomide עם Dexamethasone בלבד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי במחקר בשלב 1b, טיפול תוך-ורידי ב-Daratumumab בשילוב Pomalidomide עם Dexamethasone הוביל לשיעורים טובים מאוד של תגובה חלקית או תגובה טובה מכך ונסבל היטב בחולים לאחר טיפולים רבים כנגד מיאלומה נפוצה. כעת הם ביקשו לבחון אם תוספת Daratumumab למשלב Pomalidomide עם Dexamethasone תוביל לשיפור ההישרדות ללא-התקדמות לעומת משלב Pomalidomide עם Dexamethasone בלבד בחולים לאחר טיפול קודם כנגד מיאלומה נפוצה.

 

מחקר APOLLO כלל 304 חולים מ-48 מרכזים ובתי חולים מ-12 מדינות ברחבי אירופה. המשתתפים היו בגילאי 18 שנים ומעלה, עם אבחנה של מיאלומה נפוצה חוזרת או עמידה לטיפול ומחלה מדידה, לאחר לפחות קו טיפול אחד עם תגובה חלקית או טוב מכך. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב-Daratumumab בשילוב Pomalidomide עם Dexamethasone (151 חולים) או למשלב Pomalidomide עם Dexamethasone בלבד (153 חולים).

 

לאחר חציון מעקב של 16.9 חודשים, תוספת Daratumumab בשילוב Pomalidomide עם Dexamethasone הובילה לשיפור ההישרדות ללא-התקדמות לעומת משלב Pomalidomide עם Dexamethasone (חציון של 12.4 חודשים לעומת 6.9 חודשים; יחס סיכון של 0.63, p=0.0018).

 

האירועים החריגים הנפוצים בדרגה 3 או 4 כללו נויטרופניה (68% לעומת 51%, בהתאמה), אנמיה (17% לעומת 21%, בהתאמה) ותרומבוציטופניה (17% לעומת 18%, בהתאמה). אירועים חריגים חמורים תועדו במחצית מהחולים (50%) שקיבלו טיפול משלב Daratumumab בשילוב Pomalidomide עם Dexamethasone לעומת 39% מהמטופלים במשלב Pomalidomide עם Dexamethasone. מקרי תמותה על-רקע הטיפול דווחו ב-11 חולים (7%) בכל קבוצה.

 

לאור ממצאי המחקר, החוקרים סבורים כי יש לשקול תוספת Daratumumab לטיפול במשלב Pomalidomide עם Dexamethasone בחולים עם מיאלומה נפוצה עמידה או חוזרת.

 

The Lancet Oncology 2021

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני