חדשות

סיכון מוגבר לפריטוניטיס בחולי סוכרת תחת דיאליזה פריטונאלית עם רמות HDL נמוכות (מתוך אתר MedRxiv)

21/01/2022

 

בחולים תחת דיאליזה פריטונאלית אמבולטורית תועד סיכון גבוה כמעט כפליים להתפתחות פריטוניטיס בנוכחות אבחנה של סוכרת ורמות HDL (High Density Lipoprotein) נמוכות, כך עולה מנתונים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר MedRxiv. כאשר נבחנו בנפרד, אבחנה של סוכרת או רמות HDL נמוכות לא נקשרו באופן מובהק עם סיכון מוגבר לפריטוניטיס על-רקע דיאליזה פריטונאלית.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל 1,013 מבוגרים תחת טיפולי דיאליזה פריטונאלית באחד מארבעה מרכזי דיאליזה בסין בין השנים 2003-2020. החוקרים לא כללו חולים תחת דיאליזה במשך פחות משלושה חודשים או כאלו שלא השלימו בדיקה להערכת רמות השומנים בדם.

 

המשתתפים שבו למרכזי הדיאליזה כל שלושה חודשים להשלמת בדיקות והמעקב אחר החולים נמשך עד תחילת ספטמבר בשנת 2020. אבחנה של פריטוניטיס על-רקע דיאליזה פריטונאלית נקבעה על-פי קריטריוני ה-International Society for Peritoneal Dialysis משנת 2017. רמות HDL נמוכות הוגדרו כריכוז נמוך מ-39 מ"ג/ד"ל.

 

מהתוצאות עולה כי כמחצית מהמשתתפים לא סבלו ממחלות רקע בתחילת המחקר, ב-38% תועדו רמות HDL נמוכות, 8% היו חולי סוכרת ו-7% סבלו מסוכרת ורמות HDL נמוכות.

 

לאורך חציון מעקב של 32 חודשים, 30% מהחולים פיתחו פריטוניטיס על-רקע דיאליזה פריטונאלית. לאחר תקנון לגיל, מין, מדד מסת גוף, עישון פעיל, מחלה קרדיווסקולארית, אירוע מוחי, טיפול בסטטינים ובדיקות מעבדה, בחולים עם סוכרת ורמות HDL נמוכות תועד סיכון גבוה ב-93% לפריטוניטיס, בהשוואה לחולים ללא מחלות רקע אלו.

 

בהשוואה לביקורות, בחולים עם סוכרת או רמות HDL נמוכות לא תועדו הבדלים משמעותיים בהיארעות פריטוניטיס על-רקע דיאליזה פריטונאלית.

 

ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות רמות HDL תקינות בחולי סוכרת תחת טיפולי דיאליזה פריטונאלית וההשפעה המגנה האפשרית מפני פריטוניטיס.

 

מתוך אתר MedRxiv

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני