חדשות

תוצאות מעורבות לטיפול ב-Tenofovir כנגד זיהום כרוני בנגיף HBV (מתוך כנס ה-AASLD)

18/11/2020

 

בשליש מהחולים עם זיהום כרוני בנגיף HBV (Hepatitis B Virus) הודגם פרופיל של מחלה לא-פעילה שנה אחת לאחר הפסקת טיפול במסגרת מחקר HBRN, בו נערכה השוואה בין Tenofovir עם ובלי Pegylated-Interferon (PEG-IFN). עם זאת, מהנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-AASLD (American Association for the Study of Liver Diseases) עלה כי בשתי קבוצות הטיפול תועדו שיעורים נמוכים באופן דומה של אובדן HBsAg (Hepatitis B Surface Antigen).

 

במחקר HBRN המדדים להפסקת הטיפול לאחר 192 שבועות כללו רמות נמוכות של דנ"א נגיפי (מתחת ל-1000 יחידות/מ"ל) למשך לפחות 24 שבועות, העדר שחמת כבד, תוצאה שלילית לאנטיגן HBeAg לאחר 144 שבועות והופעת נוגדנים כנגד HBe לאחר 180 שבועות.

 

מבין 102 חולים שקיבלו טיפול מונותרפי ב-Tenofovir למשך 192 שבועות והשלימו את המחקר, 51 ענו על קריטריונים אלו. לאחר הפסקת הטיפול, ב-30% מהחולים רמות דנ"א נותרו מתחת ל-1,000 יחידות/מ"ל וערכי ALT היו תקינים לאחר 240 שבועות, ממצאים המתאימים לזיהום כרוני ולא-פעיל בנגיף HBV.

 

מבין 99 משתתפים בקבוצת הטיפול המשולב, אשר קיבלו טיפול ב-PEG-IFN במשך 24 שבועות ראשונים מבין 192 שבועות בנוסף ל-Tenofovir, 60 משתתפים ענו על קריטריוני הפסקת הטיפול לאחר 192 שבועות. לאחר 240 שבועות, ב-39% מאלו שהפסיקו את הטיפול עדיין נותרו רמות דנ"א ו-ALT שתאמו למחלה לא-פעילה.

 

שיעורי אובדן HBsAg, המעיד על ריפוי פונקציונאלי, היו נמוכים בשתי הקבוצות. לאחר 240 שבועות, שיעור נמוך יותר בקבוצת הטיפול המונותרפי ב-Tenofovir נמצאו שליליים ל-HBsAg, בהשוואה למטופלים במשלב Tenofovir עם PEG-IFN, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

עוד תועדו הבדלים במהלך הזמנים עד לאובדן HBsAg, כאשר בקבוצת הטיפול המשולב, אובדן האנטיגן תועד לפני הפסקת הטיפול, ככל הנראה בשל השפעה כנגד הנגיף של אינטרפרון. בקבוצת הטיפול המונותרפי, אובדן האנטיגן תועד לאחר 192 שבועות, ככל הנראה עדות להשלכות האימונולוגיות של הפסקת הטיפול.

 

עוד תועדו הבדלים במועד התלקחות ALT בין הקבוצות. עם טיפול משולב, 58% מההתלקחויות תועדו במהלך תקופת הטיפול ב-PEG-IFN ובקבוצת הטיפול המונותרפי, 70% מההתלקחויות תועדו לאחר הפסקת Tenofovir לאחר 192 שבועות.

 

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר עשויים לסייע בדיונים עם החולים אודות הציפיות שלהם מהטיפול, כאשר בשורה התחתונה, קיים סיכוי של אחד משלוש כי הם לא יידרשו לשוב לטיפול במידה ועונים על קריטריונים מסוימים.

 

מתוך כנס ה-AASLD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני