חדשות

מומחים מטעם ה-USPSTF קוראים לרופאים להנחות נשים אודות עליה במשקל במהלך ההיריון (JAMA)

02/06/2021

 

מומחים מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) ממליצים לרופאים לייעץ לנערות מתבגרות ונשים הרות מבוגרות אודות התערבויות להגבלת היקף העליה במשקל במהלך ההיריון.

 

ייעוץ לנשים הרות אודות עליה במשקל במהלך ההיריון נושא המלצה בדרגה B מהארגון, שמשמעותה כי יש ודאות בדרגה מתונה כי התערבויות לייעוץ התנהגותי במטרה לעודד עליה בריאה במשקל ומניעת עליה מוגזמת במשקל במהלך ההיריון ידגימו תועלת מתונה לנשים הרות.

 

למרות שפורסמו המלצות אחרות אודות בדיקות סקר להשמנה במבוגרים וסוכרת הריונית, זו ההמלצה הראשונה מטעם צוות המשימה אודות ייעוץ התנהגותי לנשים הרות במטרה לעודד משקל בריא ולהגביל את היקף העליה במשקל במהלך ההיריון. ההמלצה חשוב מאחר ומחצית מהנשים מתחילות את ההיריון כאשר עם משקל בטווח עודף משקל (24%) או השמנה (24%).

 

ההמלצה מבוססת על סקירה שיטתית שמצאה כי התערבות להגבלת עליה במשקל בהיריון הפחיתה את הסיכון לסוכרת הריונית, בהשוואה לקבוצת הביקורת ב-43 מחקרים (סיכון יחסי של 0.87), לצד הפחתת הסיכון לניתוח קיסרי ב-14 מחקרים (סיכון יחסי של 0.85), מאקרוזומיה ב-25 מחקרים (סיכון יחסי של 0.77) ותינוקות גדולים לגיל ההיריון ב-26 מחקרים (סיכון יחסי של 0.89).

 

באשר להתערבויות בשימוש, החוקרים מצאו כי ההשפעה הגדולה ביותר על עליה במשקל בהיריון תוארה עם התערבות בעצימות גבוהה שכללה 12 מפגשים ומעלה ב-28 מחקרים (ירידה של 1.47 ק"ג במשקל), בהשוואה להתערבויות בעצימות בינונית ב-18 מחקרים (ירידה של 0.32 ק"ג במשקל) והתערבויות בעצימות נמוכה ב-9 מחקרים (ירידה של 0.64 ק"ג במשקל).

 

למרות שהעדויות תומכות בהתערבויות אלו למניעת עליה במשקל, דרושים מחקרים נוספים במטרה לזהות את המרכיבים והגישות היעילים ביותר למניעת עליה במשקל בהיריון.

 

JAMA May 25, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני