חדשות

הגדלת היקף בדיקות הסקר עשויה להוביל לעליה בשיעורי אבחנת זיהום פעיל בנגיף Hepatitis D (מתוך כנס ה-UEG Week)

15/10/2021

 

הערכה של חולים עם זיהום בנגיף HDV (Hepatitis D Virus) להערכת הנגיף בדם, כמו גם הרחבת בדיקות הסקר לנוגדנים כנגד הנגיף בחולים עם זיהום בנגיף HBV (Hepatitis B Virus), עשויות לסייע בזיהוי מקרים של זיהום פעיל בנגיף HDV, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-UEG Week.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל חולים מ-10 מרכזים מומחים לטיפול בהפטיטיס באוסטריה, כאשר החוקרים ביקשו לקבוע את השכיחות הארצית של זיהומי HDV ולהגדיר את היקף המקרים של זיהום פעיל בנגיף HDV באוסטריה. המחקר כלל את כל הנבדקים שנמצאו חיוביים לנוגדנים כנגד HDV בין השנים 2010 עד 2020 ומבין 347 חולים שנמצאו חיוביים, 145 (41.8%) מעולם לא עברו הערכה לנוכחות הנגיף בדם. מבין 202 חולים שעברו בדיקת PCR להערכת רנ"א של נגיף HDV, ב-126 נבדקים (62.4%) הייתה עדות לנוכחות הנגיף בדם.

 

החוקרים מדווחים כי בחולים בהם תועדה נוכחות של הנגיף בדם שכיחות מחלת כבד כרונית מתקדמת, או שחמת כבד, עלתה על 50%.  חלק מהחולים הללו אבדו למעקב, אך עוד זוהה שיעור גבוה של אירועים קליניים, כולל 11 מקרי תמותה על-רקע מחלת כבד, 7 חולים עברו השתלת כבד ו-7 חולים אובחנו עם סרטן כבד. בסופו של דבר, 74 חולים נכללו במדגם החולים עם HDV פעיל באוסטריה.

 

מבין 74 החולים (גיל חציוני של 46 שנים; 52.7% גברים) שנכללו במדגם החולים עם HDV פעיל, 50% אובחנו עם מחלת כבד כרונית מתקדמת. חולים עם אבחנה של מחלת כבד כרונית מתקדמת היו בסיכון הגבוה ביותר להתפתחות סיבוכים נוספים.

 

החוקרים מסבירים כי יש לזהות את כל החולים עם זיהום בנגיף HDV ולהפנות אותם להערכה וטיפול. שיפור בדיקות לנגיף HDV וגישות לבירור והערכה עשוי להביא להגדלת הגישה לטיפולים חדשים כנגד הזיהום הנגיפי.

 

מתוך כנס ה-UEG Week

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני