חדשות

לחיסון כנגד שפעת תועלת רבה בילדים גם כאשר אינו תואם לזני השפעת הפעילים (Clin Infect Dis.)

14/01/2022

 

ממצאי מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Clinical Infectious Diseases תומכים ביעילות חיסון כנגד שפעת ילדים עם עדויות לפיהן החיסון מגן מפני מחלה חמורה גם כאשר אינו תואם היטב לזני השפעת הפעילים באותה עונה.

 

עונת השפעת החלה במדינות רבות ברחבי העולם, כאשר הנגיפים הנפוצים בסביבה הם אלו בעלי הרכב גנטי דומה לנגיף H3N2 בחיסון, אך עם הבדלים מסוימים העשויים להביא לכך שהחיסון הנוכחי עשוי לספק הגנה פחותה מפני נגיפים אלו.

 

מדגם המחקר הנוכחי כלל 291 חולים מ-17 בתי חולים בארצות – 159 ילדים שחלו בשפעת ו-132 ביקורות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי חיסון במהלך עונת 2019-2020 הדגים יעילות כוללת של 63% כנגד זיהום שפעת בילדים. החיסון הפחית את הסיכון להתפתחות מחלה חמורה על-רקע נגיף Influenza A התואם לנגיפים בחיסון בשיעור של 78%, עם הגנה מפני מחלה חמורה על-רקע נגיף Influenza A לא-תואם בשיעור של 47% והגנה מפני זני Influenza B-Victoria שאינם תואמים לנגיפים בחיסון בשיעור של 75%.

 

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר מספקים הזדמנות ייחודית לבחון את ההשפעה של חיסון נגד שפעת כנגד שינויים בהרכב הנגיפים מאחר והחיסונים מכילים שני זנים שאינם תואמים היטב לאלו הנפוצים כעת בסביבה. נגיפי Influenza B היו הדומיננטיים בשלב מוקדם והובילו למגפת השפעת הגדולה ביותר בארצות הברית משנת 1992.

 

ממצאי המחקר מדגישים כי זיהום בשפעת עלול לגרום תחלואה חמורה בילדים, אך חיסונים כנגד הנגיף עשויים להיות מצילי-חיים. חשוב מאוד להקפיד על החיסון כנגד שפעת בילדים, זאת בנוסף להמלצה על חיסון כנגד נגיף הקורונה בעונה זו.

 

Clin Infect Dis. 2022

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני