חדשות

עדכון הנחיות מטעם ACP ו-AAFP בנושא יתר לחץ דם (Ann Intern Med)

18/01/2017

 מאת ד"ר עמית עקירוב

 

איגודי ה-ACP (American College of Physicians) ו-AAFP (American Academy of Family Physicians) פרסמו הנחיות עדכניות בנושא יעדי לחץ דם סיסטולי בחולים בגילאי 60 שנים ומעלה עם יתר לחץ דם.

 

ההנחיות קוראות לרופאים להתחיל טיפול בחולים עם לחץ דם סיסטולי קבוע של 150 מ"מ כספית ומעלה להשגת יעד של לחץ דם מתחת ל-150 מ"מ כספית להפחתת הסיכון לאירועים מוחיים, אירועים לבביים ותמותה. ההמלצה דורגה כחזקה עם עדויות באיכות גבוהה.

 

מהעדויות עולה כי אין ערך מוסף רב לאיזון אגרסיבי של לחץ דם, עם תועלת קטנה יותר ותוצאות לא-עקביות.  עם זאת, בחלק מהמקרים יש לשקול יעד לחץ דם סיסטולי נמוך יותר.

 

בחולים עם היסטוריה של אירוע מוחי או אירוע איסכמי חולף ובאלו בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם, על רופאים לשקול התחלת או הגברת טיפול תרופתי להשגת יעד לחץ דם סיסטולי של פחות מ-140 מ"מ כספית, להפחתת הסיכון לאירועים מוחיים ואירועים לבביים. עם זאת, החוקרים כותבים כי המלצה זו דורגה כחלשה, עם עדויות באיכות מתונה.

 

סיכון גבוה למחלות לב וכלי דם לרוב כולל חולים עם סוכרת, מחלות כלי דם, תסמונת מטבולית, או מחלת כליות כרונית, כמו גם חולים קשישים.

 

ההנחיות מדגישות גם את חשיבות ההתייחסות לנטל על החולים בכל החלטות הטיפול. במתן מרשם לטיפול תרופתי, על רופאים לבחור בתכשירים גנריים על-פני תכשירים מסחריים, להם יעילות דומה, עלות נמוכה יותר ולכן צפויים להביא להיענות רבה יותר לטיפול.

 

בנוסף, ההנחיות מדגישות כי על רופאים לדון באופן תקופתי עם המטופלים בנושאי התועלת האפשרית והנזקים של יעדי לחץ דם ספציפיים.

 

Ann Intern Med, Published online January 17, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני