חדשות

התועלת של מטפורמין בחולים עם מחלת כליות מתקדמת (Diabetes Care)

03/04/2020

 

השימוש במטפורמין בחולים עם סוכרת מסוג 2 ומחלת כליות כרונית מלווה בסיכון מופחת לתמותה ומחלת כליות בשלב סופני – ללא עליה בסיכון לחמצת לקטית – כך עולה מתוצאות מחקר תצפיתי חדש מדרום קוריאה, אשר פורסמו בכתב העת Diabetes Care.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מטפורמין הינו הטיפול התרופתי הראשון לחולים עם סוכרת מסוג 2. עם זאת, השימוש בתרופה אינו מומלץ באלו עם ליקוי בתפקוד כלייתי לאור הסיכון האפשרי לחמצת לקטית. במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של מטפורמין בחולים עם מחלת כליות על-רקע סוכרת מסוג 2.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל 10,426 חולים עם מחלת כליות כרונית על-רקע סוכרת מסוג 2, אשר טופלו בשני בתי חולים. התוצאים העיקריים כללו את שיעורי התמותה מכל-סיבה והתקדמות למחלת כליות בשלב סופני. תוצא סיום משני כלל את שיעור אירועי חמצת לקטית על-רקע מטפורמין.

 

החוקרים מדווחים כי שיעורי התמותה מכל-סיבה והיארעות מחלת כליות סופנית היו נמוכים יותר בקבוצת הטיפול במטפורמין. מאחר ומאפייני החולים בשתי הקבוצות היו שונים מאוד בתחילת המחקר, החוקרים השלימו ניתוח PSM (Propensity Score Matching) ולאחר התאמה, השימוש במטפורמין עדיין נקשר עם שיעורים נמוכים יותר של תמותה מכל-סיבה (יחס סיכון מתוקן של 0.65, p<0.001) והתקדמות למחלת כליות בשלב סופני (יחס סיכון מתוקן של 0.67, p<0.001).

 

במהלך המעקב תועד מקרה יחיד של חמצת לקטית על-רקע מטפורמין. הן בניתוח המקורי והן בניתוח המותאם, השימוש במטפורמין לא הוביל לעליה בסיכון לאירועי חמצת לקטית מכל-סיבה (יחס סיכון מתוקן של 0.92, p=0.629).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול במטפורמין בחולים עם מחלת כליות כרונית מתקדמת, בעיקר אלו עם מחלת כליות כרונית בשלב 3B, הפחית את הסיכון לתמותה מכל-סיבה והיארעות מחלת כליות בשלב סופני. בנוסף, טיפול במטפורמין לא הביא לעליה בסיכון לחמצת לקטית. עם זאת, לאור ההטיות האפשריות של המחקר, הם קוראים להשלים מחקרים אקראיים ומבוקרים במטרה להביא לשינוי ההמלצות לטיפול.

Diabetes Care. Published online March 4, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני