חדשות

גישת הטיפול המומלצת בחולים עם ממאירות לבלב המתאימה באופן גבולי לניתוח (מתוך כנס ה-GICS)

25/01/2021

 

בחולים עם ממאירות לבלב גבולית להתערבות ניתוחית לעיתים קרובות בוחרים בטיפול כימותרפי ו/או קרינתי לפני השלמת ניתוח, אך משטר הטיפול האופטימאלי הוא עדיין שנוי במחלוקת. מנתונים חדשים שפורסמו בכנס Gastrointestinal Cancers Symposium עולה כי משטר הטיפול הניאו-אדג'וונטי המומלץ הוא Modified FOLFIRINOX, לאחר שהביא לשיפור ההישרדות בחולים אלו.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שטיפול קרינתי וכימותרפי משמשים לטיפול בחולים אלו, אין קונצנזוס באשר לגישת הטיפול הטובה ביותר. מטרת המחקר הייתה להגדיר את משטר הטיפול הקדם-ניתוחי הטוב יותר, אליו יש להשוות כל טיפול אחר במחקרים עתידיים.

 

מדגם המחקר כלל 126 חולים שחולקו באקראי לטיפול במשלב mFOLFIRINOX (Oxaliplatin, Irinotecan, Leucovorin ו-5-Fluorouracil) (זרוע א) או משלב mFOLFIRINOX עם קרינה (זרוע ב).

 

חולים בזרוע א קיבלו שמונה מחזורי טיפול ניאו-אדג'וונטי במשלב mFOLFIRINOX; חולים בזרוע ב קיבלו שבעה מחזורים של mFOLFIRINOX ולאחר מכן 5 ימי טיפול קרינתי. בכל זרוע, בחולים בהם לא תועדה התקדמות מחלה הושלם ניתוח לכריתת הלבלב ולאחריו 4 מחזורי טיפול אדג'וונטי ב-mFOLFOX6 (Oxaliplatin, Leucovorin ו-5-Fluorouracil).

 

התוצא העיקרי של המחקר היה ההישרדות הכוללת לאחר 18 חודשים, בהשוואה לביקורות היסטוריות בהם תועד שיעור של 50%. ניתוח ביניים להוכחת העדר תועלת תוכנן לאחר גיוס 30 חולים לכל זרוע טיפול.

 

לאחר גיוס 62 חולים לכל זרוע, ניתוח היעילות היה בעל עוצמה מספקת לזיהוי שיפור של 13% בשיעורי ההישרדות לאחר 18 חודשים, בהשוואה לשיעור של 50% בביקורות היסטוריות. החוקרים מדווחים כי בקבוצת הטיפול ב-mFOLFIRINOX שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר 18 חודשים עמדו על 66.4%, עם זאת, כאשר משטר זה ניתן בשילוב עם טיפול קרינתי, התועלת הישרדותית הייתה נמוכה משמעותית ועמד על 47.3%.

 

בניתוח הביניים, 57% מבין 30 החולים הראשונים בזרוע א עברו כריתה, בהשוואה ל-33% מאלו בזרוע ב. חציון משך ההישרדות של החולים בזרוע א עמד על 29.8 חודשים וחציון משך ההישרדות ללא-אירועים עמד על 15 חודשים. קרוב למחצית מהחולים התקדמו לניתוח כריתת לבלב לאחר טיפול ניאו-אדג'וונטי. שיעורי כריתה R0 עמדו על 88%, לא תועדו מקרי תגובה פתולוגית מלאה ושיעורי ההישרדות הכוללים לאחר 18 חודשים עמדו על 93.1%.

 

בקרב חולים בזרוע ב, חציון ההישרדות הכוללת עמד על 17.1 חודשים וחציון ההישרדות ללא-אירועים עמד על 10.2 חודשים. כשליש מהחולים (35%) התקדמו לניתוח כריתת לבלב. שיעורי כריתת R0 עמדו על 74%, שיעורי תגובה פתולוגית מלאה עמדו על 11% ושיעורי ההישרדות לאחר 18 חודשים עמדו על 78.9%.

 

ממצאי המחקר מעידים כי משלב mFOLFIRINOX מהווה את משטר הטיפול הקדם-ניתוחי המומלץ בחולים עם ממאירות לבלב גבולית להסרה ניתוחית.

 

מתוך כנס ה-GICS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני