חדשות

ניתוח זעיר פולשני הינה גישה בטוחה לטיפול בקרע גיד אכילס (American Journal of Sports Medicine)

31/12/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Sports Medicine עולה כי בהשוואה לניתוח פתוח לתיקון גיד אכילס, גישה זעיר פולשנית לטיפול בקרע חד של גיד אכילס לווה בזמן ניתוח קצר יותר, סיכון נמוך יותר לזיהום שטחי ושיפור טווח התנועה.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של 10 מחקרים אקראיים ומבוקרים, אשר ערכו השוואה בין 260 חולים שעברו ניתוח פתוח ובין 262 חולם שעברו ניתוח זעיר פולשני בשל קרע גיד אכילס.

 

התוצאים שנבחנו כללו את מדד American Orthopedic Foot & Ankle Society Score, קרע חוזר, נזק לעצב סוראלי, זיהום, סיבוכים עוריים, הדבקויות, טווח תנועה וזמן ניתוח.

 

מדד AOFAS הממוצע לאחר-ניתוח עמד על 94.8 בחולים שעברו ניתוח פתוח ועל 95.7 בחולים שעברו ניתוח זעיר פולשני. החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בשיעור הסיבוכים הכולל, שיעור קרעים חוזרים, זיהומים עמוקים, נמק עורי, היפרדות, הדבקויות, או צלקת קלואידית.

 

מהממצאים עולה כי תועד שיפור טווח תנועה בחולים לאחר ניתוח זעיר פולשני. משך זמן הניתוח עמד בממוצע על 51 דקות עם ניתוח פתוח ועל 29.7 דקות עם ניתוח זעיר פולשני. בנוסף, שיעור זיהומים שטחיים עמד על 6% בזרוע ניתוח פתוח ועל 0.4% בזרוע ניתוח זעיר פולשני. עם זאת, שיעורי נזק לעצב סוראלי עמדו על 3.4% בחולים לאחר ניתוח זעיר פולשני, אך בקרב חולים שעברו ניתוח פתוח לא תועדו מקרים של פגיעה בעצב זה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ניתוח זעיר פולשני מהווה גישה בטוחה ומהימנה לטיפול בחולים עם קרע גיד אכילס. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה להמליץ על ניתוח בגישה זעיר פולשנית כגישה הטובה ביותר לטיפול בקרעים של גיד אכילס.

 

American Journal of Sports Medicine 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני