חדשות

יעילות גירוי חוט שדרה במערכת לולאה סגורה להקלה על כאבי גב ורגל כרונים (Lancet Neurology)

17/01/2020

 

גירוי חוט שדרה בלולה-סגורה מוביל לירידה גדולה יותר בכאב ובשימוש בתרופות בחולים עם כאב גב ורגל כרוני ועמיד לטיפול , בהשוואה לגירוי בלולאה פתוחה, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי ומבוקר חדש, שפורסמו בכתב העת The Lancet Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי גירוי חוט-שדרה משמש מזה למעלה מחמישים שנים לטיפול בכאב כרוני של הגב והרגל. כמחצית מהחולים הללו מטופלים בהצלחה, עם ירידה של לפחות 50% במדדי הכאב. אחד החסרונות של הגירוי המקובע נובע מכך שתנועות הגוף משנות כל הזמן את המרחק בין האלקטרודות וחוט השדרה, דבר הגורם להבדלים גדולים בגירוי חוט השדרה.

 

במסגרת המחקר הנוכחי חולקו באקראי 134 חולים מ-13 מרכזים בארצות הברית לטיפול בגירוי במערכת לולאה סגורה עם מערכת Evoke System, או גירוי עם מערכת לולאה פתוחה.

 

לאחר 3 חודשים, 82.3% מהחולים בקבוצת הטיפול בלולאה סגורה השיגו את התוצא העיקרי של ירידה של לפחות 50% בכאב, לעומת 60.3% מהחולים בקבוצת הטיפול בגירוי בלולאה פתוחה (p=0.005).

 

לאחר שנה אחת, ב-83.1% מהחולים בקבוצת גירוי בלולאה סגורה ו-61.0% מהחולים בקבוצת טיפול בלולאה פתוחה נרשמה ירידה של לפחות 50% בכאב (p=0.006).

 

בקרב חולים שטופלו במערכת לולאה סגורה נרשם גם שיפור גדול יותר במצב הרוח ובבריאות נפשית. מבין אלו שטופלו באופיואידים בתחילת המחקר, 55% מהחולים במערכת לולאה סגורה יכלו להפחית או להפסיק את השימוש באופיואידים, זאת בהשוואה ל-40% מהחולים בקבוצת הטיפול במערכת בלולאה פתוחה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי גירוי חוט שדרה עשוי לספק הקלה יעילה בכאב ולהקל על התסמינים בחולים עם תסמונת Failed Back Surgery Syndrome. הם בוחנים כיום את מאפייני החולים במחקר אשר לא טופלו ניתוחית וכן בוחנים את השימוש בשירותים רפואיים בקרב חולים לפני ואחרי טיפול.

 

Lancet Neurology, online December 20, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני