חדשות

האם שתיית קפה פילטר מגנה מפני סוכרת? (J Inter Med)

04/01/2020

 

ממחקר חדש משבדיה, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of Internal Medicine, עולה כי שתיית קפה פילטר מלווה בסיכון מופחת להתפתחות סוכרת מסוג 2 בתוך עשר שנים, בהשוואה להימנעות מקפה לחלוטין, אך לא תועד קשר דומה עם קפה מורתח.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים זיהו קשר בין צריכת קפה ובין סיכון מופחת להתפתחות סוכרת מסוג 2, אך מחקרים מעטים התבססו על ביומרקרים לשקף את הצריכה ולבחון את ההבדלים בין סוגי קפה שונים. כעת הם ביקשו לזהות מטבוליטים בדם הקשורים עם צריכת קפה מורתח או פילטר ולבחון את הקשר עם הסיכון לסוכרת מסוג 2 במבוגרים משבדיה.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממשתתפים בתכנית Vasterbotten Intervention Programme ואספו דגימות פלזמה בתחילת המחקר מ-421 זוגות מקרים וביקורות ודגימות מתת-קבוצה של 149 זוגות לאחר ערש שנים. הם זיהו מטבוליטים שנקשרו עם צריכת קפה כפי שנקבע לפי שאלוני תזונה ובחנו את הסיכויים להתפתחות סוכרת מסוג 2.

 

החוקרים זיהו 12 מטבוליטים בדם אשר ניבאו צריכת קפה מורתח ו-10 מטבוליטים שניבאו צריכת קפה פילטר. המנבאים הבולטים ביותר של צריכת קפה מורתח היו דיטרפנים.

 

במבוגרים שצרכו 2-3 כוסות קפה פילטר ביום נרשם סיכון נמוך ב-58% להתפתחות סוכרת מסוג 2 בתוך עשר שנים, בהשוואה לאלו שצרכו פחות מכוס קפה פילטר אחת ביום, לאחר תקנון לערפלנים שונים (יחס סיכון של 0.42, רווח בר-סמך 95% של 0.23-0.75). ההשפעה המגנה של צריכת קפה בכמות גבוהה על הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 לא תועדה עם קפה מורתח.

 

עם זאת, החוקרים מדגישים כי מדובר היה במחקר תצפיתי ולא ניתן לקבוע קשר סיבתי וכן הוא לא נועד לבחון מנגנון ביולוגי אפשרי. אעפ"י כן, המחקר מדגים את החשיבות של מטאבולומיקה לא רק לזיהוי צריכת משקאות או מוצרי מזון ספציפיים, אלא גם להערכת ההשפעות של צריכה זו על המטבוליזם בנבדקים. מידע זה עשוי לספק נתונים חשובים אודות המנגנונים בבסיס ההשפעה של מזונות מסוימים על סיכון למחלה.

 

J Inter Med. Published online December 9, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני