חדשות

השוואה בין דיאטה ים תיכונית לדיאטה טבעונית דלת שומן וההשפעה שלהן על גורמי סיכון קרדיו-מטבוליים (Journal of the American College of Nutrition)

21/02/2021

מאת נעה גנזבורג, Bsc

 

הן עבור דיאטה ים תיכונית, והן עבור דיאטות טבעוניות נמצאו עדויות במחקרים שונים כי הן מסייעות בהורדת משקל גוף וגורמי סיכון קרדיו מטבוליים. עם זאת, התועלת היחסית (relative efficacy)  של הדיאטות הללו לא הושותה במחקר אקראי. מחקר חדש מצא כי דיאטה טבעונית דלת שומן מביאה לירידה במשקל הגוף ושיפור בריכוז השומנים, וברגישות לאינסולין, הן במדדים שנבדקו מתחילת המחקר, והן בהשוואה לדיאטה הים תיכונית בנבדקים עם עודף משקל.

 

המחקר חדש כלל השוואה בין  62 מטופלים במשקל יתר, שהוכנסו באופן אקראי לקבוצת דיאטה ים תיכונית או דיאטה טבעונית במשך 16 שבועות. החוקרים מדדו את משקל הגוף, הליפידים בפלזמה, לחץ הדם והרכב הגוף (באמצעות dual X-ray absorptiometry). מדדים שניוניים שנמדדו היו העמידות לאינסולין (באמצעות  Homeostasis Model Assessment, HOMA-IR), הרגישות האוראלית לאינסולין (OGIS) וכן ה-PREDIM - או predicted insulin sensitivity. לאחר 16 שבועות, המשתתפים התבקשו לחזור לדיאטה הרגילה ערב תחילת המחקר. בהמשך התבקשו להתחיל את הדיאטה מהסוג השני (ים תיכונית או טבעונית), למשך 16 שבועות נוספים, לפני ואחרי, החוקרים לקחו שוב את כל המדדים הנזכרים לעיל.

 

החוקרים מצאו כי הירידה נטו במשקל הייתה 0 ק"ג עבור דיאטה ים תיכונית, ו-6 ק"ג עבור דיאטה טבעונית. החוקרים מצאו כי היתה ירידה ב-HOMA-IR ועליה ב-OGIS בדיאטה הטבעונית, כאשר לא נראו שינויים מובהקים במדדים הללו בדיאטה הים תיכונית. מדד PREDIM  לא השתנה באופן מובהק באף אחת מהדיאטות. נראה כי הכולסטרול הכללי וה- LDL ירדו ב-18.7  mg/dL ת (0.5 mmol/L)  ו- 15.3 mg/dL ה (0.4 mmol/L) בהתאמה, בדיאטה הטבעונית, שוב בהשוואה להעדר שינויים מובהקים עבור הנבדקים שעקבו אחר הדיאטה הים תיכונית. שינוים נראו במדדי לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי עבור שתי הדיאטות: ירידה של 9.3 ו-7.3 מ"מ כספית בנבדקי הדיאטה הים תיכונית, בהשוואה ל-3.4 ו-4.1 מ"מ כספית בדיאטה הטבעונית.

 

החוקרים מסכמים כי דיאטה טבעונית דלת שומן שיפרה את משקל הגוף, ריכוז השומנים, והרגישות לאינסולין, הן במדדים שנבדקו מתחילת המחקר, והן בהשוואה לדיאטה הים תיכונית. לחץ הדם נמצא מושפע, ואכן ירד בשתי קבוצות הדיאטה, כשירידה משמעותית יותר נראתה בקבוצת הדיאטה הים תיכונית.

 

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/07315724.2020.1869625

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03698955?term=NCT03698955&draw=2&rank=1

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני