חדשות

נוגדי-חמצון עשויים לסייע במניעת נזק משני במקרים של דימום מוחי (Stroke)

27/02/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Stroke עולה כי נוגדי חמצון עשויים לספק הגנה בתקופה האקוטית של דימום תוך-מוחי ולמנוע נזק משני במקרים אלו, כולל התפשטות בצקת סביב אזור הדימום.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עקה חמצונית תורמת להתפתחות והתקדמות בצקת סביב ההמטומה בחולים עם דימום מוחי. השערת המחקר הייתה כי נוגדי חמצון המכוונים כנגד זני ROS (Reactive Oxygen Species) עשויים לספק הגנה בשלב האקוטי של דימום תוך-מוחי.

 

המחקר הפרוספקטיבי, רב-מרכזי, אקראי, נערך בין יוני 2017 ועד אוקטובר 2019 וכלל חולים עם דימום תוך-גולגולתי, כולל דימום תוך-מוחי ספונטאני, דימום תוך-מוחי משנית לאנומליות וסקולאריות, תרומבוזיס ורידי, גידולים, או אוטם המורגי. נוגדי החמצן ניתנו למשך 14 ימים, כולל N-acetylcysteine במינון יומי של 2,000 מ"ג וסלניום במינון יומי של 1,600 מיקרוגרם דרך הוריד. יתר המשתתפים קיבלו פלסבו.

 

התוצא העיקרי היה ההבדל בין קבוצת הפלסבו וקבוצת ההתערבות בשינוי בנפח הבצקת סביב ההמטומה והדימום בבדיקת CT לאורך מעקב בן שבועיים.

 

מדגם המחקר כלל 448 חולים, כאשר 123 חולים נכללו לאחר הוצאת חולים שלא ענו על קריטריוני המחקר. לא תועדו הבדלים משמעותיים במאפייני הבסיס בין חולים בקבוצת ההתערבות (57 חולים) ואלו בקבוצת הפלסבו (66 חולים).

 

החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בנפח הדימום או הבצקת סביב ההמטומה בתחילת הדרך, אך לאחר שבועיים של מעקב בדיקת CT הדגימה הבדלים משמעותיים בנפח הבצקת סביב אזור הדימום (21.90 לעומת 30.66, P<0.001) ובשיעור בצקת סביב ההמטומה (1.19 לעומת 2.05, p<0.01).

 

מבין הגורמים הקליניים, מרווח הזמן עד להשגת יעד Richmond Agitation Sedation Scale (5.98 שעות לעומת 8.42 שעות, P<0.01) היה קצר יותר משמעותית בקרב אלו בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לאלו בקבוצת הביקורת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן נוגדי-חמצון לחולים דימום תוך-מוחי אקוטי לווה בירידה משמעותית בנפח בצקת סביב אזור הדימום בחולים עם דימום תוך-מוחי, לצד קיצור משמעותי של מרווח הזמן עד להשגת יעד Richmond Agitation Sedation Scale וקיצור משך השהות ביחידת טיפול נמרץ.

 

Stroke 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני