חדשות

האם חסר ויטמין D מעלה את הסיכון לליקוי קוגניטיבי מוקדם בחולים עם טרשת נפוצה? (מתוך כנס ה-ACTRIMS)

02/03/2021

 

חסר ויטמין D המזוהה בעת אבחנת טרשת נפוצה מלווה בסיכון מוגבר לליקוי קוגניטיבי וכן עשוי להשפיע על המוגבלות של החולים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס ה-ACTRIMS (American Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis).

 

להערכת הקשר בין חסר ויטמין D ובין התפקוד הקוגניטיבי בחולים עם טרשת נפוצה, החוקרים מאיטליה ערכו מחקר שכלל 60 חולים עם אבחנה חדשה של טרשת נפוצה, בהם הושלמה בדיקת רמת ויטמין D בעת האבחנה.

 

המשתתפים גם השלימו בעת האבחנה את מבחן SDMT (Symbol Digit Modalities Test) להערכת מהירות עיבוד מידע, שהינו הליקוי הקוגניטיבי האופייני בחלים עם טרשת נפוצה ולרוב זהו התחום הקוגניטיבי הראשון שנפגע בחולים עם המחלה.

 

בתחילת המחקר, ב-51 חולים (85%) תועדו רמות ויטמין D נמוכות (מתחת ל-30 ננוגרם/מ"ל), כאשר ריכוז ויטמין D הממצע עמד על 21.17 ננוגרם/מ"ל ו-51.7% מהמשתתפים ענו על ההגדרה של חסר ויטמין D.

 

מבין כלל המשתתפים במחקר, 16 (27%) אובחנו עם ליקוי קוגניטיבי ובהם תועד מדד SDMT ממוצע של 46.50 נקודות. חשוב מכך, באלו עם ליקוי קוגניטיבי תועד סיכוי הרבה יותר גבוה לחסר ויטמין D בדם, בהשוואה לאלו עם רמות ויטמין D מספקות.

 

בקרב חולים עם רמות ויטמין D בטווח התקין לא תועדו מקרים של ליקוי קוגניטיבי. יתרה מזאת, תועדה קורלציה חיובית בין רמות ויטמין D ובין הציונים במבחן SDMT.

 

לאורך מעקב ממוצע של שנתיים, החוקרים זיהו קורלציה משמעותית בין רמות ויטמין D בדם בעת האבחנה ובין מוגבלות מוקדמת לפי סולם MSSS (MS Severity Score) וקורלציה חלשה עם מדד MSSS מתוקן לגיל בעת המעקב האחרון.

 

החוקרים משערים חסר ויטמין D בחולים עם טרשת נפוצה נובע ממשלב גורמים, כולל השפעות גנטיות וסביבתיות. ההשפעות האימונו-מודולטוריות של ויטמין D ידועות היטב ומחקרים קודמים כבר קשרו בין הויטמין ובין תפקוד קוגניטיבי במחלות נוירו-דגנרטיביות אחרות, כולל מחלת אלצהיימר.

 

מתוך כנס ה-ACTRIMS

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני