חדשות

גיוס המיקרוביום למלחמה כנגד גידולים ממאירים (מתוך כנס ה-AACR)

21/04/2021

 

במהלך הכנס השנתי מטעם ה-AACR (American Association for Cancer Research) דיווחו חוקרים  כי חיידקי מערכת עיכול מסוימים עשויים להפחית את היעילות של טיפול קרינתי כנגד מחלות ממאירות, אך מתן טיפול בונקומיצין כנגד חיידקים אלו עשוי להביא לנסיגה בהשפעה זו.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם שינויים בהרכב החיידקים במערכת העיכול עשוי להשפיע על התגובה לטיפול קרינתי. במטרה לבחון את הנושא, הם חקרו מודלי עכברים עם מלנומה.

 

החוקרים התירו לגידולי B16-OVA לגדול למשך 9-12 ימים, לאחר מכן נתנו מנת קרינה יחידה של 21 Gy לאחד הגידולים, אך לא לכולם. במקביל למתן הקרינה, החוקרים החלו בטיפול פומי בונקומיצין בחלק מהחיות.

 

מהנתונים עלה כי הטיפול האנטיביוטי הגביר משמעותית את ההשפעה של הקרינה באזור המוקרן ולווה בנסיגה של גידולים מרוחקים. ההשפעות של הטיפול המשולב על נפח הגידול היו גדולות יותר משמעותית מההשפעות של כל טיפול בנפרד. מאחר ושינוי הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול הגביר את ההשפעות של טיפול קרינתי הן מקומית והן באזורים מרוחקים, החוקרים סיכמו וקבעו כי מוות תאי אימונוגני עשוי להיות מעורב בהשפעות המקומיות והמרוחקות של טיפול קרינתי.

 

החוקרים מצאו כי בגידולים מעכברים שטופלו בקרינה עם ונקומיצין תועד מספר גדול יותר משמעותית של תאי T CD8+ ספציפיים, בהשוואה לגידולים שלא טופלו או גידולים שטופלו בונקומיצין בלבד או בקרינה בלבד. מאחר ונוגדנים הפוגעים בהכרת חלבוני MHC Class I ע"י תאי T העלימו את ההשפעה, ברור כי ישנה חשיבות רבה להכרת אנטיגנים.

 

ידוע כי Interferon-Gamma (IFN-Gamma) משחק תפקיד מרכזי בהתמיינות ובתפקוד של תאי CD8+ בתגובה חיסונית כנגד גידול. החוקרים מצאו כי רמות רנ"א שליח של IFN-Gamma היו מוגברות משמעותית בקבוצת הטיפול המשולב, בהשוואה לרמות שתועדו באלו שטופלו בונקומיצין בלבד או בקרינה בלבד. המסקנה של החוקרים הייתה כי IFN-Gamma נדרש להגברת ההשפעה של קרינה על פעילות מערכת החיסון כנגד הגידול.

 

כאשר החוקרים חזרו על הניסוי במודל חיות עם גידול ריאתי, תועדו תוצאות דומות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ונקומיצין מגביר משמעותית את ההשפעה מעכבת גידול של טיפול קרינתי מקומי, עם השפעות גם באתרים מרוחקים וכי ההשפעות הסינרגיסטיות תלויות ב-IFN-Gamma תאי CD8+.

 

מדובר בממצאים מבטיחים העשויים להוביל לפיתוח גישות חדשות אשר ישפרו את התגובה לטיפול קרינתי.

 

מתוך כנס ה-AACR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני