חדשות

הקפדה על פרוטוקול טיפול סטנדרטי עשויה לשפר את ההישרדות של חולים עם הלם קרדיוגני (מתוך כנס SCAI)

03/05/2021

 

בבתי חולים המשתתפים בתכנית NCSI (National Cardiogenic Shock Initiative) תועדו שיעורי הישרדות טובים יותר בקרב חולים עם אוטם לבבי חד עם הלם קרדיוגני, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך כנס SCAI (Society for Cardiovascular Angiography and Intervention).

 

המחקר כלל זרוע אחת בה 406 חולים מרחבי המדינה שטופלו בין 2016-2020. כל המשתתפים התייצגו עם אוטם לבבי חד והלם קרדיוגני לאחד מ-80 בתי חולים שנכללו בתכנית NCSI. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 63.7 שנים, כאשר נשים היוו כרבע מהמשתתפים במחקר.

 

החוקרים מדווחים כי הקפדה על פרוטוקול טיפול סטנדרטי – הכולל שימוש מוקדם ב-Impella, התערבות כלילית מילעורית וצנתור לב ימני להערכת תפקוד חדר ימין ושמאל – הובילה לכך שמרבית החולים שרדו בטווח הקצר: 71% מהחולים שרדו עד לשחרור, 68% שרדו לאחר 30 ימים ו-53% שרדו לאחר שנה אחת

 

חשוב מכך, שיעורי ההישרדות של חולים שטופלו בבתי חולים שנכללו ב-NCSI היו לפחות מספרית טובים יותר מאלו שתוארו במחקרים קודמים להערכת הלם קרדיוגני ובמדגם משתתפים שהיו חולים יותר.

 

החוקרים מסבירים כי מדובר במשב רוח רענן לזהות מגמת שיפור בטיפול במחלה בה שיעורי התמותה לא השתנו במהלך העשורים האחרונים. בסופו של דבר, החוקרים הצליחו לשחזר את ההצלחה המוקדמת שתועדה עם פרוטוקול הטיפול.

 

החוקרים מדגישים כי במידה ופרוטוקול זה ישמש ברחבי המדינה, אזי ניתן יהיה להציל עד 20,000 חיים בשנה.

 

מתוך כנס SCAI

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני