חדשות

הנחיות היסטוריות אודות מקומו של ניתוח בריאטרי בחולי סוכרת (Diabetes Care)

28/05/2016

 

ניתוח מטבולי, או השימוש בניתוח בריאטרי במטרה לטפל בסוכרת מסוג 2 והשמנה, מהווה אפשרות טיפול גם בחולים עם השמנה קלה, במידה ורמות הסוכר בדמם אינן מאוזנות היטב, כך לפי טענת קבוצת מומחים בינלאומית, הזוכים לתמיכת ארגוני סוכרת.

 

בהצהרה הראשונה מסוגה, שפורסמה בכתב העת Diabetes Care, מפרטים המומחים סדרת המלצות בנוגע למקומו של ניתוח בחולים עם סוכרת מסוג 2, המומחים מרחבי העולם תומכים בניתוח מטבולי כאפשרות בחולים עם מדד מסת גוף של 30-34.9 ק"ג למטר בריבוע עם היפרגליקמיה שאינה מאוזנת היטב וכטיפול מומלץ בחולים עם השמנה משמעותית יותר.

 

לפיתוח ההמלצות בנוגע לתועלת והמגבלות של ניתוח מטבולי, שישה ארגוני סוכרת בינלאומיים, כולל ה-ADA (American Diabetes Association), IDF (International Diabetes Federation) ו-Diabetes UK, התכנסו ב-Diabetes Surgery Summit השני. לפני הכינוס, הועדה המארגנת הטילה על קבוצה מולטי-דיציפלינרית של 48 רופאים ו/או מומחים בינלאומיים, מתוכם 75% שאינם מנתחים, לערוך חיפוש ב-MEDLINE אחר מחקרים שפורסמו בין 2005-2015 להערכת היעילות והבטיחות בטווח הקצר והארוך של ניתוח בריאטרי בחולים עם סוכרת מסוג 2.

 

ההמלצה הראשונה נוגעת לכך שיש להקפיד כי לחולים המפתחים סוכרת מסוג 2 תהיה גישה לכל אפשרויות הטיפול היעילות, ולאור חשיבותה בבקרה מטבולית, מערכת העיכול הינה יעד בעל משמעות קלינית וביולוגית לטיפול בסוכרת מסוג 2.

 

המומחים מסבירים כי יש עדויות משמעותיות ממחקרים בטווח קצר וטווח בינוני, המעידים כי ניתוח מטבולי עשוי להביא לאיזון מצוין של היפרגליקמיה ולהפחית גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. עם זאת, הם מכירים בכך שדרושים מחקרים נוספים במטרה לאשר את התועלת ארוכת הטווח של ההתערבות הניתוחית.

 

המומחים מדגישים כי להערכתם לניתוח צריך להיות תפקיד בולט יותר בהשמנה בדרגה 3, שכן קשה מאוד לאזן סוכרת בחולים אלו ולעיתים קרובות מלווה בתחלואה נלווית דוגמת דום נשימה בשינה, יתר לחץ דם, דיסליפידמיה, מחלת כבד שומני ובעיות מפרקים.

 

בהצהרה ממליצים עוד על ניתוח מטבולי בחולים עם השמנה בדרגה 2 (מדד מסת גוף של 35-39.9 ק"ג למטר בריבוע) עם היפרגליקמיה שאינה מאוזנת היטב, למרות שינוי אורחות חיים וטיפול תרופתי אופטימאלי. באופן ספציפי, המומחים מסבירים כי יש לשקול ניתוח כאפשרות בהשמנה בדרגה 1 (מדד מסת גוך של 30-34.9 ק"ג למטר בריבוע) בחולים עם היפרגליקמיה שאינה מאוזנת היטב למרות טיפול תרופתי אופטימאלי.

 

בכל המקרים יש להפחית את מדד מסת הגוף ב-2.5 ק"ג למטר בריבוע בחולים ממוצא אסייאתי.

 

דגש נוסף בהמלצות ניתן לצורך בטיפול מולטי-דיציפלינרי במקרים של ניתוח בריאטרי וביצוע הפרוצדורה במרכזים בעלי נפח מטופלים גבוה. באשר לסוגים השונים של פרוצדורות בריאטריות, המומחים קובעים כי מבין ארבע הפרוצדורות המקובלות לניתוח בריאטרי, לניתוח מעקף קיבה פרופיל סיכון/תועלת טוב יותר במרבית החולים עם סוכרת מסוג 2.

 

באשר לניתוח שרוול קיבה ורטיקאלי, הם קובעים כי דרושים מחקרים ארוכי טווח, אך הנתונים הנוכחיים מרמזים כי מדובר בפרוצדורה יעילה, המובילה להפחתת משקל מצוינת ושיפור מג'ורי בסוכרת מסוג 2, לפחות בטווח הזמן הקצר-עד-בינוני (1-3 שנים).

 

ניתוח טבעת קיבה הוא אפשרות יעילה לשיפור רמות הסוכר בדם בחולים עם השמנה וסוכרת מסוג 2, אך הפרוצדורה מלווה בסיכון מוגבר לניתוח חוזר/ניתוח השלמה, בהשוואה לניתוח מעקף קיבה, עקב כשלון או סיבוכים על-רקע הטבעת (תזוזה, ארוזיה וכדומה).

 

Diabetes Care. 2016;39:861-877

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני