חדשות

הנחיות חדשות מטעם איגוד הלב האמריקאי בנושא השמנה והסיכון למחלות לב וכלי דם (מתוך ה-AHA)

26/04/2021

 

בהצהרה מדעית חדשה מטעם איגוד הלב האמריקאי מתמקדים המומחים בחשיבות השמנה במחלות לב וכלי דם וקובעים המלצות על-סמך העדויות אודות טיפולים תרופתיים חדשים והתערבויות דוגמת ניתוח בריאטרי ושינויי אורחות חיים להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

מטרת המומחים הייתה להדגיש את חשיבות ההתייחסות של קרדיולוגים להשמנה בטנית במטופלים שלהם.

 

בהצהרה מספקים המומחים עצה פורצת דרך בנוגע לפרפור פרוזדורים כתוצא של משקל לא אופטימאלי. עד לאחרונה, לא היה ידוע רבות אודות חשיבות המקל בניהול פרפור פרוזדורים. ההצהרה הנוכחית מדגישה את חשיבות ההתייחסות למשקל הגוף, מעבר לטיפול בנוגדי-קרישה, כחלק ממכלול הטיפול בפרפור פרוזדורים.

 

כיום יש עדויות ברורות לפיהן ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את שיעורי התמותה הלבבית ושיעורי התמותה מכל-סיבה, כאשר יש גם הוכחות בנוגע לשינויי אורחות חיים, דוגמת מחקר Look AHEAD, שמצא כי למרות שיפור בגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, לא חלה הירידה בתמותה קרדיווסקולארית לה ציפו.

 

המומחים מסבירים כי במחקר Look AHEAD של חולים עם סוכרת מסוג 2, החוקרים לא הצליחו להוכיח ירידה משמעותית בסיבוכים לבביים מג'וריים או בסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם לאחר קרוב לעשר שנים של התערבות אינטנסיבית להפחתת משקל. נראה כי התוצאות נוגעות יותר להעדר ירידה במשקל עם התערבויות לשינוי אורחות חיים, בהשוואה לתוצאות המושגות עם ניתוח בריאטרי.

 

ההצהרה מתייחסת גם לתועלת של טיפולים תרופתיים לאיזון משקל בניהול הסיכון למחלות לב וכלי דם, ולמרות עדויות סותרות בנוגע לטיפול תרופתי ספציפית להפחתת משקל, טיפולים חדשים הדגימו תוצאות מבטיחות. כיום יש תקווה עם טיפולים חדשים שפותחו לסוכרת ואי-ספיקת לב, דוגמת מעכבי SGLT-2 ואגוניסטים ל-GLP-1.

 

פרדוקס ההשמנה הינו נושא שנוי במחלוקת וגם לסוגיה זו מתייחסים המומחים בהצהרה. מהנתונים עולה כי באלו עם השמנה בדרגה 1 או עם עודף-משקל התוצאות בטווח הקצר של מחלה כלילית ואי-ספיקת לב הן טובות יותר, אם כי הסיבות לכך אינן ברורות לחלוטין.

 

עוד מספקים המומחים תובנות מבוססות-עדויות באשר לשימוש בכלים אבחנתיים, כולל אקו-לב במאמץ ובדיקת MRI של הלב ומספקים הסברים אודות שינויים ספציפיים באקו-לב בנבדקים שמנים.

 

לבסוף, המומחים מציינים מספר נושאים הדורשים מחקרים נוספים, דוגמת השמנה במתבגרים.

 

מתוך ה-AHA

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני