חדשות

צריכה יומית של אגוזי מלך עשויה לשפר את פרופיל השומנים (Circulation)

14/09/2021

 

במבוגרים בריאים שהקפידו על אכילת אגוזי מלך כל יום במשך שנתיים תועדה ירידה משמעותית ברמות כולסטרול כללי ורמות LDL (Low Density Lipoprotein), כמו גם ירידה בריכוז חלקיקי LDL קטנים, כך עולה מתוצאות מחקר WAHA שפורסמו בכתב העת Circulation.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הראו כי אגוזים בכלל, ואגוזי מלך בפרט, מלווים בשיעורים נמוכים יותר של מחלות לב ואירועים מוחיים.

 

מחקר WAHA כלל 708 מבוגרים בריאים בגילאי 63-79 שנים, ללא מחלות רקע מג'וריות, אשר גויסו משני מרכזים. המשתתפים במחקר קיבלו דיאטה ללא אגוזי מלך, או דיאטה עם תוספי אגוזי מלך, כאשר במהלך הביקורים שנערכו כל חודשיים תועדה ההיענות, הסבילות, שינוי טיפול תרופתי ומשקל הגוף.

 

הרופאים המטפלים עקבו אחר המשתתפים וערכו התאמות בטיפול התרופתי, כולל תרופות לאיזון פרופיל השומנים, בהתאם לגורמי הסיכון שלהם.

 

בסופו של דבר, 636 משתתפים השלימו את המחקר ונתונים מלאים אודות פרופיל השומנים בדם היו זמינים עבור 628 משתתפים (גיל ממוצע של 69 שנים; 67% נשים). מבין המשתתפים, כשליש (32%) טופלו בסטטינים.

 

מהנתונים עולה כי תוספת אגוזי מלך לדיאטה לוותה בירידה של 4.4% בריכוז כולסטרול כללי (ירידה ממוצעת של 8.5 מ"ג/ד"ל; רווח בר-סמך 95% של 11.2- עד 5.4- מ"ג/ד"ל), ירידה של 3.6% בריכוז LDL (ירידה ממוצעת של 4.3 מ"ג/ד"ל; רווח בר-סמך 95% של 6.6- עד 1.6- מ"ג/ד"ל) וירידה של 16.8% בריכוז ILDL (ירידה ממוצעת של 1.3 מ"ג/ד"ל; רווח בר-סמך 95% של 1.5- עד 1- מ"ג/ד"ל); לא תועדו שינויים בריכוזי טריגליצרידים ו-HDL.

 

עוד עולה מהנתונים כי תוספת אגוזי מלך הפחית את הריכוז הכולל של חלקיקי LDL בשיעור של 4.3% ואת הריכוז של חלקיקי LDL קטנים בשיעור של 6.1%. החוקרים מדווחים על הבדלים מגדריים, כאשר דיאטה עם אגוזי מלך הפחיתה ריכוז LDL ב-7.9% בגברים וב-2.6% בנשים (p=0.007).

 

החוקרים מציינים כי מאחר וכשליש מהמשתתפים במחקר קיבלו טיפול בסטטינים, ריכוז הכולסטרול הממוצע בכלל המשתתפים במחקר היה תקין. בקרב אלו עם רמות כולסטרול גבוהות, הירידה בריכוז LDL עם דיאטה עתירת אגוזים עשויה להיות גדולה יותר.

 

החוקרים כותבים כי הירידה בסיכון למחלות לב ואירועים מוחיים הינה ככל הנראה בשל הפחתת רמות LDL, כפי שדווח בעבר, וכן בשל שיפור איכות חלקיקי LDL, כפי שעולה מהנתונים הנוכחיים.

 

Circulation 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני