חדשות

בטיחות הפסקות בטיפול התרופתי בביספוספנטים כנגד אוסטיאופורוזיס (Annals of Internal Medicine)

16/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם אוסטיאופורוזיס שהשלימו שלוש שנות טיפול בביספוספנטים, הפסקה בת למעלה משנתיים בטיפול התרופתי (Drug Holiday) ב-Risedronate (אקטונל) לוותה בסיכון גבוה יותר משמעותית לשבר ירך, בהשוואה להפסקת טיפול ב-Alendronate (פוסאלאן). עם זאת, הסיכון לשבר ירך לאחר הפסקת אחד משני התכשירים הללו היה דומה לאורך השנתיים הראשונות להפסקת הטיפול, עדות לכך שבחולים שהפסיקו את הטיפול ב-Risedronate יש מקום להערכה חוזרת לפני תום שנתיים של הפסקה בטיפול.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הפסקות בטיפול התרופתי לאוסטיאופורוזיס מומלצות במרבית החולים לאחר 3 עד 5 שנות טיפול. ל-Risedronate זמן מחצית חיים קצר יותר מ-Alendronate ולכן ההגנה השיירית מפני שברים עשויה להיות קצרה יותר. כעת הם ביקשו לבחון את הסיכון בעקבות הפסקת טיפול תרופתי לאחר לפחות שלוש שנות טיפול ב-Risedronate לעומת Alendronate.

 

המחקר מבוסס-אוכלוסייה כלל חולים בגילאי 66 שנים ומעלה, אשר השלימו לפחות שלוש שנות טיפול ב-Risedronate והיו בהפסקת טיפול, להם התאימו מספר דומה של חולים בהפסקת טיפול ב-Alendronate לאחר השלמת לפחות שלוש שנות טיפול בביספוספנטים.

 

התוצא העיקרי היה שבר ירך בתוך 3 שנים, כאשר ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הבדלים בסיכון לשבר בין הקבוצות.

 

מדגם המחקר כלל 25,077 זוגות תואמים (גיל ממוצע של 81 שנים, 81% נשים). שיעורי שבר ירך היו גבוהים יותר בקרב מטופלים בהפסקת טיפול מ-Risedronate בהשוואה לאלו שהיו בהפסקת טיפול מ-Alendronate (12.4 ו-10.6 אירועים, בהתאמה, ל-3,000 שנות-מטופל; יחס סיכון של 1.18, רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.34). הקשר נחלש כאשר החוקרים בחנו כתוצא את הסיכון לכל שבר (יחס סיכון של 1.07, רווח בר-סמך 95% של 1.00-1.16) ועם הפסקת טיפול לפרק זמן קצר יותר (שנה אחת: יחס סיכון של 1.03, רווח בר-סמך 95% של 0.85-1.24; שנתיים: יחס סיכון של 1.14, רווח בר-סמך 95% של 0.96-1.32).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הפסקות בטיפול תרופתי לאחר טיפול ארוך-טווח ב-Risedronate לוו בעליה קטנה אך משמעותית בסיכון לשברי ירך, בהשוואה להפסקות בטיפול תרופתי ב-Alendronate. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין כיצד להפחית את הסיכון הנ"ל.

 

Annals of Internal Medicine, January 10, 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני