חדשות

פעילות גופנית מסייעת במניעת ו/או דחיית ניתוח להחלפת מפרק בחולים עם אוסטיאוארתריטיס (Ann Rheum Dis)

26/11/2013

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

תכנית אימונים גופניים מסייעת במניעת ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הירך בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הירך , כך מדווחים חוקרים מסקנדינביה במאמר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases.

 

בחולים שלקחו חלק בתכנית הדרכה ואימונים גופניים נרשמה ירידה של 44% בצורך בניתוח להחלפת מפרק הירך, בהשוואה לאלו שלקחו חלק במפגשי הדרכה ולא השתתפו בתכנית אימונים (יחס סיכון של 0.56). ובאלו שנדרשו לניתוח להחלפת המפרק, חציון הזמן עד להחלפת מפרק הירך עמד על 5.4 שנים בקבוצת האימונים הגופניים, בהשוואה ל-3.5 שנים בקבוצת ההדרכה.

 

מדגם המחקר כלל 109 מבוגרים עם עדות רדיוגרפית ותסמינית לאוסטיאוארתריטיס של הירך. בתחילת המחקר, אף אחד מהמשתתפים לא הוגדר כמועמד לניתוח להחלפה מלאה של מפרק הירך לפי נוכחות כאב לילי ומדד Harris Hip Score נמוך מ-60.

 

כל המשתתפים לקחו חלק בתכנית הדרכה, שכללה שלושה מפגשים, בנוגע לאוסטיאוארתריטיס של הירך. אלו שחולקו באקראי לתכנית אימונים לקחו חלק גם ב-2-3 מפגשים שבועיים שכללו תרגילים לחיזוק והגברת הגמישות והתפקוד, עם לפחות מפגש שבועי אחד בהנחיית פיזיותרפיסט.

 

התסמינים והמצב התפקודי נבחנו באמצעות מדד WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index) והפעילות דורגה על-סמך מדד PASE (Physical Activity Scale for the Elderly).

 

בתחילת המחקר, הגיל הממוצע של המשתתפים עמד על 58 שנים, מדד Harris Hip Score עמד על 78 נקודות, מחלה דו-צדדית תוארה ב-70% מהחולים ומשך הכאב הממוצע עמד על ארבע שנים.

 

במהלך תקופת המעקב, שנעה בין 3.6-6.1 שנים, 22 חולים בקבוצת האימונים הגופניים ו-31 ביקורות עברו ניתוח להחלפת מפרק הירך. שיעורי ההישרדות המצטברים לאחר שש שנים ללא ניתוח להחלפת מפרק הירך עמדו על 0.41 בקבוצת האימונים הגופניים ועל 0.25 בקבוצת ההדרכה בלבד (P=0.034).

 

החוקרים זיהו הבדל מובהק סטטיסטית במדד WOMAC להערכת הפעילות הגופנית לאחר 29 חודשי מעקב, אם כי לא תועד הבדל משמעותי במדדי הכאב או הנוקשות. כמו כן, לא תואר הבדל במדדי PASE במהלך תקופת המעקב.

 

מהממצאים עולה כי אימונים גופניים מביאים לעליה בשיעורי ההישרדות ללא ניתוח להחלפת מפרק הירך ומכאן החשיבות הרבה שלהם.

 

Ann Rheum Dis

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני