חדשות

התועלת של תרגילים במים לטיפול באוסטיאופורוזיס של הברך בשמנים (BMC Musculoskelet Disord)

18/01/2014

 

במאמר שפורסם כתב העת BMC Musculoskeletal Disorders מדווחים חוקרים כי תרגילי אימונים במים עשויים להיות להקל על תסמיני אוסטיאופורוזיס של הברכיים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אימונים במים מומלצים ע"י איגוד ה-Osteoarthritis Research Society, ה-American College of Rheumatology וה-European League Against Rheumatism כגישה לא-תרופתית להקלה על תסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברך. יתרה מזאת, מאחר וירידה במשקל צפויה להוביל להקלה על העומס המוטל על הברכיים בפעילויות יומיומיות, השמנה נחשבת גורם סיכון הפיך להתפתחות והחמרת תסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

יישום אימונים המבוססים על תכנית ירידה במשקל עשויים בעצמם להגביל את התסמינים של אוסטיאוארתריטיס של הברך. תכנית PICO (Program against Osteoarthritis) קובעת עדיפות להקלה על תסמיני המחלה והחלמה תפקודית, עם עליה ברמת הפעילות הגופנית וכתוצאה מכך בקצב המטבולי. החוקרים מסבירים כי הם נוהגים להעריך את התועלת לאחר שלושה חודשים על תסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברך, פעילות גופנית, איכות החיים ושיווי המשקל. בנוסף, התכנית תבחן את ההשפעות של התערבויות אלו על סמנים דלקתיים, בריאות פסיכולוגית, אורח החיים והרכב הגוף.

 

מדובר במחקר פרוספקטיבי, אקראי-מבוקר, שכלל 50 מבוגרים בעלי עודף-משקל והשמנת-יתר (מדד מסת גוף של 28-43.5 ק"ג למטר בריבוע, בגילאי 40-65 שנים) עם עדות רדיוגרפית לאוסטיאוארתריטיס של הברך. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת ביקורת (הדרכה בלבד) או קבוצת התערבות (אימונים במים).

 

החוקרים כותבים כי תכנית PICO צפויה לספק נתונים נוספים אודות התועלת של תכנית אימונים במים להקלה על תסמיני אוסטיאופורוזיס של הברך ושיפור איכות החיים של החולים. לפיכך, התכנית עשויה לסייע לרופאים המתכוונים להמליץ על התערבות טיפולית כלשהי המבוססת על אימונים במים.

 

BMC Musculoskelet Disord. 2013;14

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני