חדשות

בהשוואת היעילות והבטיחות של NSAID חדשים באוסטיאוארתריטיס של הברך הטיפול ב- Lornoixicam (קספו) הדגים יתרון ביעילות וסבילות (Indian J Pharmacol)

11/07/2018

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממחקר חדש המוצג בכתב העת Indian Journal of Pharmacology כי  Lornoixicam  (קספו)   תכשיר חדש ממשפחת נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs), יעיל יותר ונסבל טוב יותר מ-Etodolac (אטודולק) ו-Diclofenac (וולטרן) בטיפול בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך. 

 

במסגרת המחקר השלימו החוקרים השוואה של היעילות הקלינית והבטיחות של Etodolac ו- Lornoixicam אל מול Diclofenac, שהינו הטיפול הסטנדרטי לחולים עם אוסטיאוארתריטיס של מפרק הברך.

 

מדובר במחקר אקראי, פרוספקטיבי, בתווית-פתוחה, שכלל 90 חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך, בהתאם לקריטריוני ה-American College of Rheumatology. לאחר קבלת הסכמה מדעת, החולים חולקו באקראי לשלוש קבוצות של 30 חולים, כאשר לכל קבוצה ניתן טיפול ב-Etodolac במינון 400 מ"ג, פעמיים ביום, Lornoixicam במינון 8 מ"ג, פעמיים ביום, או Diclofenac Sodium במינון 50 מ"ג, שלוש פעמים ביום. המחקר נמשך לאורך 12 שבועות.

 

מהתוצאות עולה כי לאחר 12 שבועות טיפול, עוצמת הכאב ומדדי תפקוד במונחי VAS (Visual Analog Scale) ו-WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis) היו טובים יותר משמעותית בקבוצת הטיפול ב- Lornoixicam, בהשוואה למטופלים ב-Etodolac או Diclofenac, לצד שיעור תופעות לוואי נמוך יותר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי Lornoixicam הינו טיפול יעיל יותר מנוגדי הדלקת האחרים שנבחנו במחקר, אשר לווה בשיעור נמוך יותר של תופעות לוואי, כאשר ניתן לטיפול בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

Indian J Pharmacol. 2017 Sep-Oct;49(5):383-389

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני