חדשות

טיפול בסטטינים מלווה בסיכון מופחת לניתוח להחלפת מפרק (Rheumatology)

15/03/2020

 

מתן סטטינים בעצימות גבוהה מלווה בסיכון מופחת לניתוח להחלפת מפרק ירך או ברך, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Rheumatology. החוקרים מציינים כי ההשפעה של הטיפול התרופתי עשויה להיות ספציפית לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לסטטינים השפעות נוגדות-דלקת ויש עדויות הקושרות בין הטיפול ובין פעילות מחלה מופחתת בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית. כעת הם התבססו על נתונים מרשומות רפואיות והתאימו בין למעלה מ-178,000 מטופלים בסטטינים ומשתתפים שלא טופלו בסטטינים. משך המעקב הממוצע עמד על 6.88 שנים אחר מטופלים בסטטינים ועל 6.25 שנים אחר אלו שלא טופלו בסטטינים.

 

החוקרים לא זיהו קשר בין טיפול בסטטינים ובין הסיכון לניתוח להחלפת מפרק ברך או ירך, או עם הסיכון לניתוח להחלפת מפרק בשל אוסטיאוארתריטיס. עם זאת, בקרב מטופלים בסטטינים עם דלקת מפרקים שגרונית תועד סיכוי נמוך משמעותית לניתוח להחלפת מפרק, בהשוואה לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית שלא טופלו בסטטינים (יחס סיכון של 0.77).

 

בחולים תחת טיפול בסטטינים בעצימות גבוהה תועד סיכון מופחת לכל ניתוח החלפת מפרק (יחס סיכון של 0.86), ניתוח החלפת מפרק עקב דלקת מפרקים שגרונית (יחס סיכון של 0.10) וניתוח החלפת מפרק בשל אוסטיאוארתריטיס (יחס סיכון של 0.79).

 

החוקרים זיהו מגמה של קשר מנה-תגובה בין ניתוח החלפת מפרק כלשהו וניתוח החלפת מפרק ברך.

 

למרות שההשפעה הייתה הקטנה וייתכן כי חסרת חשיבות קלינית, בשלב זה החוקרים מאמינים כי אין להתעלם מהמובהקות הסטטיסטית של הממצאים שזוהו במחקר.

 

 

Rheumatology, online February 25, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני