חדשות

האם טיפול בקומדין עלול להוביל לעליה בסיכון לניתוח החלפת מפרק ירך או ברך? (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACR)

12/11/2020

 

בחולים הנוטלים טיפול בקומדין למניעת אירועים תרומבואמבוליים קיים סיכון מוגבר משמעותית לצורך בניתוח החלפת מפרק ברך או ירך, סמן לאוסטיאוארתריטיס בשלב סופני, בהשוואה לחולים הנוטלים נוגדי-קרישה פומיים ישירים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Rheumatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות ההשפעה האפשרית של טיפול בקומדין על אוסטיאוארתריטיס והם ביקשו לבחון את הקשר בין הטיפול בנוגד הקרישה ובין הסיכון לניתוח החלפת מפרק ירך או ברך, כסמן לאוסטיאוארתריטיס בשלב סופני.

 

מדגם המחקר כלל מבוגרים בגילאי 40-89 שנים עם פרפור פרוזדורים, כהתוויה לטיפול בנוגד-קרישה. בנוסף, החוקרים ערכו השוואה בין קומדין ובין נוגדי-קרישה פומיים ישירים ומאחר ואלו שווקו רק משנת 2008, הם הגבילו את המחקר לחולים בשנים 2009-2018.

 

החוקרים זיהו משתתפים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך (913 מקרים) להן התאימו 4 ביקורות לפי גיל ומין (3,652 ביקורות). מבין 913 המקרים, 64.9% מהחולים נטלו טיפול בקומדין ו-35.1% נטלו טיפול בנוגדי-קרישה פומיים ישירים.

 

לאחר תקנון לערפלנים אפשריים, טיפול בקומדין לווה בסיכוי גבוה פי 1.57 לניתוח להחלפת מפרק ירך או ברך, בהשוואה לטיפול בנוגדי-קרישה פומיים ישירים (יחס סיכויים של 1.57, רווח בר-סמך 95% של 1.30-1.89). עוד מדווחים החוקרים כי הסיכון לניתוח להחלפת מפרק ירך או ברך עלה עם עליה במשך החשיפה לקומדין לעומת נוגדי-קרישה פומיים ישירים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול בקומדין מלווה בסיכון מוגבר משמעותית לניתוח להחלפת מפרק ירך או ברך, בהשוואה לטיפול בנוגדי-קרישה פומיים ישירים, כאשר הסיכון עולה עם עליה במשך הטיפול התרופתי.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני