חדשות

האם תאי T עדיפים על נוגדנים לזיהוי זיהום קודם בנגיף הקורונה? (medRxiv)

20/11/2020

 

בדיקות מדויקות וזמינות לזיהוי נגיף ונוגדנים הן הכרחיות במטרה לסייע במניעת התפשטות נגיפי הקורונה וחקורים ביקשו לבחון את תאי T כגורם המרכזי ללמוד אודות חשיפה וחסינות. כעת, בדיקה חדשה לזיהוי תאי T נמצאה יעילה יותר מבדיקות נוגדנים זמינות לזיהוי זיהומים קודמים.

 

בדיקת T-Detect Assay, אשר פותחה ע"י Adaptive Biotechnologies וצפויה להיות זמינה לאחר חג ההודיה. בדיקה זו צפויה להיות הבדיקה הראשונה לזיהוי נגיף הקורונה אשר תיכנס לשוק. חלק גדול מתשומת הלב לבדיקות לזיהוי נגיף הקורונה ניתן לבדיקת נוגדנים, אם כי הדיוק של בדיקות נוגדנים לזיהוי הנגיף לא היה עקבי.

 

המחקר הנוכחי כלל ריצוף של קולטני TCR (T-Cell Receptor) מדגימות דם של 2,290 משתתפים. לאחר השגת תאי T מחולים עם מצב מסוים, ניתן לרצף אותם ובאמצעות טכנולוגיות לימוד מכונה, ניתן ליצור אלגוריתמים או מערכות סיווג היכולות לזהות או לאבחן מחלה.

 

מדגם המחקר כלל 70 חולים עם אבחנה מאומתת של זיהום בנגיף הקורונה, על-בסיס בדיקת PCR חיובית קודמת. מבין אלו עם בדיקה חיובית לנגיף הקורונה, 37 דיווחו על תסמינים אך לא נדרשו לאשפוז, 9 חלו בצורה חמורה ונדרשו לאשפוז ו-24 שללו הופעת תסמינים.

 

מהנתונים המוקדמים של המחקר עלה כי בדיקת תאי T זיהתה 97% (68 מבין 70 חולים) זיהומים קודמים בנגיף הקורונה בקרב תושבים באזור מסוים באיטליה, זאת בהשוואה ל-77% (54 מבין 70) מאלו שהשלימו בדיקת נוגדנים.

 

בנוסף, תגובת תאי T הייתה גדולה יותר בקרב אלו שהיו עם תסמינים של הזיהום, בהשוואה לאלו ללא תסמינים, אך לא זוהתה קורלציה בין רמות נוגדנים ובין חומרת המחלה. ב-24 מבין 70 חולים שנמצאו חיוביים למחלה, לא תועדו תסמינים של הזיהום והחוקרים מציינים כי ממצאים אלו מדגישים עוד יותר את הרגישות של הבדיקה לזיהוי זיהום קודם, גם באלו ללא תסמינים.

 

ממצאים אלו מצטרפים לבסיס העדויות מתנאי עולם-אמיתי לפיהן תאי T משחקים תפקיד מרכזי בחסיונות כנגד נגיף הקורונה. תאי T זוהו כסמן מרכזי נוסף לזיהוי זיהום קודם וחסינות כנגד נגיף הקורונה.

 

medRxiv. Posted November 12, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני