חדשות

האם השימוש בבדיקות המהירות של ''סופיה'' בכניסה לאילת יעילות ? ע''פ ועד עובדי המעבדות שיעור הגילוי של אסימפטומטיים הוא 60% בלבד המלווה גם בשכיחות גבוהה יחסית ל''תוצאות חיוביות שגויות''

21/11/2020

מאת מערכת אי-מד

הקרב על אמינות בדיקות סופיה נמשך.. בעוד שהחברה פרסמה בסוף השבוע את ההודעה הבאה:

נכון לשעה זו כבר 1,000 ישראלים ביצעו בדיקת קורונה מיידית ללא תשלום תוך 15 דקות בתחנת הבידוק המהיר ביטבתה בדרכם לאילת באמצעות הטכנולוגיה של סופיה ובהפעלת צוותי הרפואה של שיבא. בין הנבדקים, מורים ומורות, עובדי מלונאות וגם רופאים. 

תחנת קיבוץ יטבתה נפתחה הבוקר בשעה 07:00 ותמשיך לפעול 24/7, יתר התחנות יפתחו באופן מדורג בימים הקרובים.

המערך הוקם על ידי מפקדת אלון של פיקוד העורף, מנהל הרכש (מנה"ר) במשרד הביטחון, בשיתוף עיריית אילת והמועצה האזורית תמר בהמשך לחוק איי תיירות ירוקים. התחנות מאוישות על ידי צוותי שיבא באמצעות הטכנולוגיה הניידת של סופיה אשר אושרה על ידי ה - FDA ומשרד הבריאות.

בעיריית אילת מדגישים, כי בשלב זה, הדיגום המהיר מיועד רק לתושבי אילת והערבה וכל מי שמגיע לאילת במסגרת עבודה. הנופשים, נדרשים בשלב זה להצטייד בבדיקה PCR שבוצעה עד 72 שעות לפני ההגעה לעיר.

מתוכננות לפעול באופן מדורג, עוד שלוש תחנות בידוק מיידיות בהן יערכו בדיקות קורונה מהירות ללא תשלום, בקיבוץ נאות סמדר (שיזפון), בנמל התעופה הבינלאומי על שם אילן ואסף רמון באילת ובים המלח באזור המלונות.

מול הודעה זו פרסם ועד עובדי המעבדות ההודעה הבאה:

בהמשך להודעות שהופצו אתמול לתקשורת על מבצעי הבדיקות המהירות, באמצעות מכשיר הסופיה, טוענת יו״ר עובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות בישראל, אסתר אדמון:

"נכון לאמש, יום חמישי (19.11.20), בשעה 22:34 ביצעו את בדיקת הקורונה המהירה כ 1000 ישראלים, אלא שלגבי חלקם התקבלה תשובה לא אמינה.

המשמעות היא שבעיר אילת עלולים להסתובב חולי קורונה שלא יודעים זאת.

המעבדות התריעו עוד לפני כחודשיים על כך שהסופיה היא בדיקה לא אמינה ולא מדויקת.

על פי משרד הבריאות, אמינות בדיקות הסופיה עומדת רק על כ- 60% בקרב חולים אסימפטומטים (חולי קורונה, ללא תסמיני מחלה)
ובקרב כ- 84% בקרב חולים סימפטומטים (עם התסמינים). 

שימוש בסופיה לזיהוי נגיף הקורונה באילת ובים המלח הוא בעייתי מאוד בגלל שהבדיקה אמורה לגלות חולים א-סימפטומטים.
אלא שמלכתחילה, אחוזי הגילוי בעזרת הסופיה לחולים אלה עומד רק על 60% -
כלומר: מתוך עשרה נבדקים, ארבעה נבדקים יצאו עם תוצאות שגויות ועלולים להמשיך להדביק את סביבתם
 
אסור לנו להתפשר על איכות התוצאות. ההתעלמות מחוות דעות מקצועיות פוגעת בקטיעת שרשראות ההדבקה.

מאז הכנסת מכשירי הסופיה לבתי החולים נמצאו הרבה יותר מקרים של "חיובי שגוי" (חיובי במטוש, אבל למעשה ללא קורונה), מכפי שהעריכו מלכתחילה שיקרה בבדיקות הסופיה. 

המשמעות של חיובי שגוי היא דרמטית מדובר באדם בריא שבטעות מכשיר הסופיה מזהה אותו כחולה.
אדם כזה עלול להתאשפז במחלקת קורונה בבית החולים, או להיחשף לחולי קורונה, כי הוא משוכנע שהוא כבר חולה, ואז קורה האירוע הטרגי - ההידבקות האמיתית במחלה.

בעקבות העלייה ב"חיובים שגוים" ממכשיר הסופיה, הינחה משרד הבריאות כי חובה לחזור על כל תוצאה שלילית, או חיובית, גם בשיטת ה PCR שאנחנו עושים במעבדות.
זה בעצם הופך את בדיקת הסופיה למיותרת   

לפי הנחיה זו של המשרד, אין לבדיקת הסופיה שום יתרון והיא רק מסרבלת. 

גם בארה"ב ישנם דיווחים שהפסיקו להשתמש במכשיר הזה. במדינת נוואדה בארה"ב היו המון חיובי שגוי, כלומר: אנשים בריאים שבטעות זוהו כחולים, ולכן הפסיקו להשתמש בה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני