חדשות

בדיקות קליניות לאבחנה של קרע ברצועה הצולבת הקדמית הן פחות רגישות בשמנים (Curr Orthop Pract)

20/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Current Orthopedic Practice מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הרגישות של מבחנים קליניים נפוצים לאבחנה של קרע ברצועה הצולבת הקדמית, כולל מבחני לחמן, מגירה קדמית ו-Pivot Shift, נמוכה יותר במטופלים עם השמנה.

 

החוקרים ביקשו לבחון אם הרגישות של המבחנים השונים לזיהוי קרע של רצועה צולבת קדמית מושפעים ממבנה הגוף של הנבדק. הם שיערו כי הרגישות של מבחני לחמן, מגירה קדמית ו-Pivot Shift תהיה נמוכה יותר בשמנים, בהשוואה לאלו עם מדד מסת הגוף תקין.

 

הרגישות של הבדיקות הקליניות נבחנה בקבוצה של מטופלים שמנים וקבוצה של משתתפים ללא השמנה. מדגם המחקר כלל 181 משתתפים שעברו ניתוח שחזור רצועה צולבת קדמית ע"י מנתח יחיד.

 

הרגישות של מבחן לחמן עמדה על 87.3% במטופלים עם השמנה, בהשוואה לרגישות של 94.1% בקבוצת הביקורת. הרגישות של מבחן מגירה קדמית עמדה על 76.3% לעומת 88.2%, בהתאמה. לא ניתן היה לקבוע באופן מדויק את הרגישות של מבחן Pivot Shift מאחר וכאב ונפיחות מנעו את האפשרות לבצע את הבדיקה במרבית החולים בהערכה הראשונית.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ייתכן ויש מקום לסף נמוך יותר להשלמת בדיקות הדמיה מתקדמות במטופלים שמנים בהם עולה חשד לפגיעה ברצועה צולבת בברכיים, גם כאשר הבדיקה הגופנית אינה מעידה באופן ברור על נזק לרצועה.

 

Curr Orthop Pract. 2021;32(1):6-10

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני