חדשות

עדויות חדשות תומכות במודלי טל-רפואה לטיפול בחולים עם אוסטיאוארתריטיס (JAMA)

02/03/2021

 

התערבויות מרחוק באמצעות אפליקציות מבוססות-רשת וטלפונים עשויות לסייע ליצור קשר עם חולים עם אוסטיאוארתריטיס ולסייע להם לנהל את מחלתם בצורה טובה יותר, עם שיפור בחלק מהתסמינים, לפחות בטווח הקצר, כך עולה מנתונים חדשים משני מחקרים נפרדים שבחנו את השימוש בשירותי טל-רפואה.

 

המחקר הראשון, אשר פורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine, בחן את תוצאות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס-טלפון ב-327 חולים בגילאי 60 שנים ומעלה עם אוסטיאוארתריטיס ואינסומניה, עם הוכחות כי התערבות זו הובילה לשיפור השינה, עייפות, ובמידה פחותה, בכאב.

 

החוקרים הסבירו כי הממצאים החיוביים הדגימו כי התערבויות מרחוק, גם אם מבוצעות באמצעים טכנולוגיים פשוטים, עשויות להיות יעילות מאוד. השיעור הגבוה של היענות לתכנית ההתערבות מעיד כי המשתתפים בחרו בגישה המתאימה לאוכלוסיית היעד.

 

במחקר השני, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA Network Open, נכללו 105 חולים עם אוסטיאוארתריטיס מאנגליה ודווח כי התערבות אימון גופני מבוססת-טלפון חכם הובילה לשיפור גדול יותר בכאב ותפקוד, בהשוואה לקבוצת ביקורת.

 

במחקר תועדו שיעורי השתתפות גבוהים מאוד, כאשר קרוב ל-90% מהחולים השלימו את המחקר. עם זאת, המחקר היה קצר-טווח ואחת השאלות החשובות נוגעת למשך ההקפדה של המשתתפים בהשתתפות בתכניות אלו לאורך זמן.

 

המומחים סבורים כי שני המחקרים הללו מהווים צעד ראשון בכיוון הנכון, כאשר בהחלט ניתן לעדכן ולהתאים את ההתערבויות הללו, ואולי אף לשלבן יחד בטיפול בחולים.

 

JAMA 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני