חדשות

מה בין רמות חומצה אורית ובין הסיכון לשברי ירך בקשישים? (Maturitas)

21/04/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Maturitas עולה כי רמות מוגברות של חומצה אורית עשויות להעיד על סיכון מוגבר לשברי ירך בקשישים.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות תכנית ניטור ללא-עלות שנערך באוסטרליה וכללה 185,000 משתתפים. לאחר איסוף נתוני הבסיס, החוקרים עקבו אחר למעלה מ-42,000 נשים וקרוב ל-36,000 גברים בגילאי 50 שנים ומעלה במטרה לזהות מקרים של שבר ירך בין 2003 עד 2013. המעקב אחר הנשים ארך 18.9 שנים והמעקב אחר הגברים ארך 17.5 שנים.

 

בקרב נשים תועד קשר בין רמות חומצה אורית בדם ובין עליה מתונה בסיכון לשברי ירך. מניתוח סטטיסטי עלה כי הסיכון עלה ב-6% עם כל עליה של יחידה אחת בריכוז חומצה אורית בדם. עוד זיהו החקורים סיכון מוגבר משמעותית בהשוואת הרבעון העליון מול התחתון (יחס סיכון של 1.17).

 

עם זאת, בגברים, עליה ברמות חומצה אורית בדם לוותה בעליה גדולה יותר בסיכון לשברי ירך, בהשוואה לנשים. לאחר תקנון נרשמה עליה משמעותית של 15% בסיכון לכל עליה של יחידה אחת בריכוז חומצה אורית בדם.

 

הסיכון לשברי ירך בקרב אלו ברבעון העליון היה גבוה ב-50%, בהשוואה לאלו ברבעון התחתון (יחס סיכון של 1.50). התוצאות היו דומות לאחר הוצאת חולים עם אי-ספיקת כליות סופנית.

 

מבין המשתנים האחרים, החוקרים מדווחים כי סוכרת ועישון בהווה נקשרו בקשר חיובי ופרופיל השומנים ומדד מסת הגוף נקשרו בקשר שלילי עם הסיכון לשברי ירך בנשים ובגברים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי רמות גבוהות של חומצה אורית בדם והיפראוריצמיה מלווים בסיכון מוגבר לשברי ירך לאחר גיל 50 שנים. החוקרים כותבים כי רמות חומצה אורית בדם עשויות לשמש כסמן קל ונוח להערכת הסיכון ארוך הטווח לשבר ירך על-רקע אוסטיאופורוזיס, בפרט בגברים.

 

Maturitas, online March 8, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני