חדשות

ניתוח בריאטרי מלווה בירידה משמעותית בסיכון לאירוע מוחי בעתיד (מתוך כנס ה-ASMBS)

22/06/2021

 מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בחולים עם השמנה שעברו ניתוח בריאטרי נרשמה ירידה של 46% בסיכוי לאירוע מוחי לאחר שנה אחת, לא תוארה תועלת להתערבות הבריאטרית לאחר שלוש שנים, אך נרשמה ירידה של 22% בסיכון לאירוע המוח לאחר חמש שנים מההתערבות הניתוחית, בהשוואה לביקורות תואמות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Metabolic and Bariatric Surgery.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים ממאגר תביעות ביטוח ארצי בארצות הברית והתאימו בין 56,514 משתתפים עם מדד מסת גוף של מעל 35 ק"ג למטר בריבוע ותחלואה נלווית או מדד מסת גוף של מעל 40 ק"ג למטר בריבוע שעברו ניתוח שרוול קיבה או ניתוח מעקף קיבה במהלך 2010-2019 ובין 56,514 ביקורות שלא עברו ניתוח בריאטרי.

 

שנה אחת לאחר ניתוח בריאטרי, בקרב מטופלים בקבוצת ההתערבות שיעור האירועים המוחיים היה נמוך משמעותית, בהשוואה למשתתפים בקבוצת הביקורת (0.6% לעומת 1.2%) והסיכון לאירוע מוחי היה נמוך בקרוב ל-50% באלו לאחר ההתערבות (יחס סיכויים של 0.54, רווח בר-סמך 95% של 0.47-0.61).

 

שלוש שנים לאחר ניתוח בריאטרי תוארו 44,948 משתתפים בכל קבוצה; שיעור האירועים המוחיים עמד על 2.1% באלו לאחר התערבות בריאטרית ועל 2.2% בקבוצת הביקורת ולא תועדו הבדלים משמעותיים בסיכוי לאירוע מוחי בין הקבוצות.

 

חמש שנים לאחר הניתוח הבריאטרי תועדו 27,619 משתתפים בכל קבוצה; שיעור האירועים המוחיים היה נמוך יותר בקרב משתתפים לאחר ניתוח בריאטרי, בהשוואה לאלו בקבוצת הביקורת (2.8% לעומת 3.6%, בהתאמה), אך הסיכון לאירוע מוחי לא היה גדול כפי שהיה לאחר שנה אחת (יחס סיכויים של 0.78, רווח בר-סמך 95% של 0.65-0.90).

 

ממצאי המחקר מהווים בשורות טובות מאוד, למרות שההגנה מפני אירוע מוחי פוחתת עם הזמן לאחר ההתערבות הבריאטרית. עדויות המצביעות על ירידה של 22-45% בסיכוי לאירוע מוחי מעידות על חשיבות ההתערבות הבריאטרית.

 

ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם מחקרים רבים אחרים שהראו כי הסיכון לכלל האירועים המאקרווסקולאריים פחת לאחר הפחתת התחלואה הנלווית בעקבות ניתוח בריאטרי.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Metabolic and Bariatric Surgery.

 

לידיעה במדסקייפ

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני