חדשות

מתן פלזמה עשירת-טסיות עשוי לשפר כאב ותפקוד בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך (Am J Sports Med)

22/08/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Sports Medicine עולה כי מתן פלזמה עשירת-טסיות עשוי להוביל לשיפור התוצאות בחולים עם תסמינים משנית לאוסטיאוארתריטיס של הברך במשך לפחות שישה חודשים, בהשוואה למתן פלזמה עשירת גורמי גדילה, חומצה היאלרונית, קורטיקוסטרואידים ופלסבו.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה להשוואת ההשפעות של חומצה היאלרונית, קורטיקוסטרואידים, פלזמה עשירת-טסיות, פלזמה עשירת גורמי גדילה, ופלסבו, על תוצאים לפי דיווח מטופלים עם תסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברך. הם בחנו את השינוי מתחילת המחקר ועד לאחר שישה חודשים במדדי כאב ותפקוד ותיעדו זאת על-פי מדד VAS לכאב או WOMAC לתפקוד.

 

מהנתונים עולה כי כל הטיפולים התוך-מפרקיים, למעט קורטיקוסטרואידים, לוו בשיפור מובהק סטטיסטית בתוצאות, בהשוואה לפלסבו. החוקרים מצאו כי בהשוואה לקורטיקוסטרואידים ופלסבו, מתן פלזמה עשירת-טסיות הוביל להבדל בעל משמעות קלינית בשיפור התפקוד. החוקרים מדווחים עוד כי פלזמה עשירה בגורמי גדילה לוותה בשיפור משמעותי בתוצאות, בהשוואה לפלסבו.

 

לפלזמה עשירה בטסיות היה הסיכוי הגבוה ביותר להביא לשיפור והקלה בכאב ו/או תפקוד. לאחריה בסדר לפי הסיכוי לתגובה ברמת כאב או תפקוד היו פלזמה עשירה בגורמי גדילה, חומצה היאלרונית, קורטיקוסטרואידים ופלסבו.

 

עם העניין הגובר בתחום פלזמה עשירת טסיות לטיפול במחלות אורתופדיות ניווניות, ממצאי המחקר הנוכחי מספקים נתונים חשובים לרופאים ומנתחים אודות תוצאות טיפול לא-ניתוחי ארוך טווח בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך. חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך עשויים להידרש לטיפול שמרני לאורך קרוב ל-13 שנים לפני תום חייהם או ניתוח להחלפה מלאה של המפרק. לאור זאת, התוצאות מדגימות את הפוטנציאל של פלזמה עשירת טסיות כאמצעי טיפול ארוך-טווח כנגד אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת החשיבות של פלזמה עשירת טסיות והזרקות אחרות בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של מפרקים אחרים.

 

Am J Sports Med. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני