חדשות

הנחיות חדשות מטעם ה-ACP לטיפול באוסטיאופורוזיס (Ann Intern Med)

10/05/2017

 

בהנחיות חדשות מטעם איגוד ה-ACP (American College of Physicians) ממליצים מומחים על טיפול בנשים עם אוסטיאופורוזיס באחד משלושה ביספוספנטים עיקריים או טיפול ביולוגי ב-Denosumab (פרוליה) למשך חמש שנים, כאשר במהלך טיפול זה אין מקום לניטור צפיפות העצם.

 

עוד ממליצים בהנחיות על טיפול בתרופות גנריות במקום תרופות מסחריות במידת האפשר ולדון בנושאי היענות לטיפול תרופתי עם החולים, בעיקר כאשר מדובר בטיפול בביספוספנטים.

 

באותה עת, באיגוד לא ממליצים לרופאים לבחור בטיפול הורמונאלי חליפי, בדמות אסטרוגן לבדו או בשילוב עם פרוגסטרון, לאור העדר עדויות התומכות ביעילות הטיפול במניעת שברים בנשים לאחר מנופאוזה עם אוסטיאופורוזיס ונזקים חמורים, כולל סיכון מוגבר לאירועים מוחיים ותרומבואמבוליזם ורידי.

 

עוד נקבעה המלצה כנגד שימוש ב-Raloxifene (אוויסטה) לאותה התוויה, לאור הסיכון למחלה קרדיווסקולארית ואירועים תרומבואמבוליים.

 

עם זאת, אין הסכמה מלאה בקרב מומחים בתחום עם ההנחיות העדכניות, בפרט בכל הנוגע להמלצה שלא לבחור בטיפול הורמונאלי חליפי. בנוסף, חלק מהמומחים אינם מאשרים את החלטת האיגוד שלא להמליץ על הטיפול האנאבולי ב-Teriparatide.

 

ה-ACP ממליץ לרופאים להציע לגברים עם אוסטיאופורוזיס טיפול בביספוספנטים להפחתת הסיכון לשברי חוליות. לדבריהם, העדויות בנושא מוגבלות מאוד אך אין הוכחות המצביעות על הבדל בהשפעת הטיפול התרופתי הין במינים ולכן יש הצדקה לטיפול הנ"ל. הרופאים יכולים לבחור בין Alendronate, Risedronate או Zoledronic Acid לטיפול באוסטיאופורוזיס בגברים או בנשים.

 

בנשים בגילאי 65 ומעלה עם אוסטיאופניה מומלץ טיפול במקרים של סיכון גבוה לשבר על-פי הפרופיל הפרטני של הנשים והעדפותיהן.

 

באשר לחשיבות ויטמין D וסידן על הסיכון לשברים, המומחים קובעים כי העדויות אינן מספקות להמלצה על תוספי ויטמין D, סידן או פעילות גופנית לבדם כאמצעי למניעת שברים בכל קבוצת חולים.

 

עוד מציינים החוקרים כי העדויות אינן תומכות בניטור תדיר של נשים עם צפיפות עצם תקינה לזיהוי אוסטיאופורוזיס, מאחר ומרבית הנשים הללו לא יפתחו אוסטיאופורוזיס עם הזמן.

 

Ann Intern Med. Published online May 8, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני