חדשות

עדויות נוספות תומכות בעדיפות טיפול בביספוספנטים למניעת שברים (N Engl J Med)

25/08/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולה כי למרות הסיכון המוגבר לשברים אטיפיים עם טיפול ממושך בביספוספנטים למניעת שברים, הסיכון האבסולוטי נותר נמוך.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ביספוספנטים מהווים טיפול יעיל להפחתת שברי ירך ושברים אוסטיאופורוטיים. עם זאת, חשש מפני שבר אטיפי של עצם הירך הוביל להפחתה משמעותית של הטיפול בתרופות אלו וייתכן כי היארעות שברי ירך מצויה במגמת עליה. עדיין קיימת אי-ודאות רבה בנוגע לקשר בין שברים אטיפיים של עצם הירך ובין הטיפול בביספוספנטים וגורמי סיכון אחרים.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות נשים בגילאי 50 שנים ומעלה אשר קיבלו טיפול בביספוספנטים והיו חלק ממערכת Kaiser Permanente Southern California; הנשים היו במעקב מתחילת שנת 2008 עד סוף חודש נובמבר בשנת 2017. התוצא העיקרי היה שבר אטיפי של עצם הירך.

 

החוקרים בחנו את פרופיל סיכון-תועלת של טיפול בביספוספנטים במשך 1-10 שנים, להשוואת הסיכון לשבר אטיפי של עצם הירך אל מול מניעת שברים.

 

מדגם המחקר כלל 196,129 נשים, בהן תועדו 277 שברים אטיפיים של עצם הירך.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי הסיכון לשבר אטיפי של עצם הירך עלה עם עליה במשך הטיפול בביספוספנטים: יחס הסיכון בהשוואה לטיפול במשך פחות משלושה חודשים עלה מ-8.86 עם טיפול במשך 3-5 שנים ל-43.51 עם טיפול במשך 8 שנים ומעלה.

 

גורמי סיכון אחרים כללו גזע (יחס סיכון לאסייתים לעומת לבנים של 4.84), גובה, משקל ושימוש בגלוקוקורטיקואידים.

 

הפסקת טיפול בביספוספנטים לוותה בירידה מהירה בסיכון לשבר אטיפי. ירידה בסיכון לשבר ירך ושברים אוסטיאופורוטיים במהלך 1-10 שנות טיפול בביספוספנטים עלה בהרבה על הסיכון המוגבר לשבר אטיפי בקרב נשים לבנות, אך היה פחות משמעותי בנשים אסיאתיות.

 

לאחר 3 שנות טיפול בביספוספנטים, הטיפול התרופתי מנע 149 שברי ירך ולווה בשני מקרים של שבר אטיפי בנשים לבנות. מנגד, בנשים אסייאתיות, טיפול זה מנע 91 שברי ירך ולווה בשמונה מקרים של שבר אטיפי על-רקע ביספוספנטים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הסיכון לשבר אטיפי של עצם הירך עלה עם עליה במשך הטיפול בביספוספנטים וירד במהירות לאחר הפסקת הטיפול התרופתי. הסיכון האבסולוטי לשבר אטיפי של עצם הירך נותר נמוך מאוד, בהשוואה להפחתת הסיכון לשברי ירך ושברים אחרים עם הטיפול התרופתי.

 

N Engl J Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני