חדשות

מערכת מיון חדשה מסייעת בזיהוי נשים עם סרטן שחלות המתאימות לניתוח להסרת מירב רקמת הגידול (מתוך כנס מטעם ה- Society of Gynecologic Oncology)

30/03/2021

 

אלגוריתם מבוסס-סיכון חדש מסייע בבחירת נשים עם סרטן שחלות מתקדם המתאימות לניתוח מורכב להסרת מירב רקמת הגידול (Debulking), כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Society of Gynecologic Oncology.

 

על-פי האלגוריתם החדש, נשים מסווגות ככאלו בסיכון גבוה לתחלואה ותמותה על-רקע ההתערבות ניתוחית בנוכחות אחד מהקריטריונים הבאים: אלבומין מתחת ל-3.5 גרם/ד"ל, גיל של 80 שנים ומעלה, גיל של 70-75 שנים עם מחלה בשלב IV, צפי לניתוח מורכב, או יכולת תפקודית נמוכה (מדד Eastern Cooperative Group של 2 נקודות ומעלה, או מדד American Society of Anesthesiology של 3-4).

 

לנשים בסיכון גבוה יש להציע טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי ולאחריו ניתוח להסרת מירב רקמת הגידול; לנשים שאינן בסיכון גבוה יש להציע ניתוח ראשוני להסרת מירב הגידול.

 

הבחירה בין שתי האפשרויות לעיתים קרובות מתבססת על העדפות המנתח והמוסד הרפואי. עם זאת, חלק מהנשים שהן כשירות ובמצב טוב יכולות לסבול טוב יותר ניתוח, ואלו שאינן מועמדות טובות להתערבות ניתוחית, עשויות להתמודד טוב יותר עם טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי.

 

החוקרים התבססו על נתונים רטרוספקטיביים של נשים עם גידולים בשלב IIIC/IV ומצאו כי שיעורי התמותה לאחר  90 ימים היו נמוכים פי שלוש בקרב אלו שסווגו על-פי האלגוריתם החדש, בהשוואה לאלו שהוגדרו בסיכון גבוה על-סמך שלושה משתנים עיקריים (2% לעומת 6.1%, בהתאמה, p=0.03).

 

בקרב נשים אלו שסווגו על-סמך האלגוריתם תועד סיכון נמוך יותר משמעותית לתמותה בעקבות סיבוכים ניתוחיים (10% לעומת 25.9%, p=0.05).

 

כפי שניתן היה לצפות, נשים שסווגו ככאלו המתאימות לניתוח היו צעירות יותר, בהשוואה לאלו בקבוצת סיכון גבוה (גיל חציוני של 57 לעומת 64,שנים, בהתאמה), עם ריכוז אלבומין גבוה יותר לפני הניתוח (83.8% לעומת 26% היו עם ריכוז אלבומין של 3.5 גרם/ד"ל ומעלה) וסיכוי נמוך יותר למדד תפקודי גרוע (מדד ECOG של 2 ומעלה: 1.8% לעומת 7%).

 

החוקרים מסבירים כי האלגוריתם שלהם מזהה נשים עמידות היכולות לעמוד בניתוח מורכב ולהתאושש מהסיבוכים עם שיעורי תמותה נמוכים. השימוש באלגוריתם לווה בירידה משמעותית בשיעורי התמותה לאחר 90 ימים ומאפשר להציע בבטחה ניתוח ראשוני ל-70% מהנשים עם סרטן שחלות מתקדם. ממצאים אלו עשויים להוביל לשינוי מדיניות הטיפול בנשים אלו.

 

מתוך כנס מטעם ה- Society of Gynecologic Oncology

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני