חדשות

תסמונת דחק בתר חבלתית נפוצה בחולים עם מודעות בזמן ניתוחים (מתוך הכנס השנתי מטעם ASA)

04/11/2014

 

אירועים במהלך ניתוח, בעיקר מודעות בזמן הניתוח, עשויים להוביל לתסמונת דחק בתר-חבלתית (PTSD או Post-Traumetic Stress Disorder), כך מדווחים חוקרים במאמר הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Anesthesiologists. תסמונת PTSD על-רקע טיפול רפואי עשויה לנבוע גם מאשפוז ביחידות טיפול נמרץ, הנשמה מכאנית ודום לב.

 

עם זאת, מעבר למודעות, גורמי סיכון לתסמיני PTSD לאחר ניתוח אינם מובנים היטב ואין גישות מעשיות לבדיקות סקירה לזיהוי חולים אלו.  במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לאשר את השיעור הגבוה של תסמונת PTSD לאחר ניתוחי חולים עם מודעות במהלך הניתוח, אך גם זיהו שיעור גבוה באופן מפתיע בביקורות תואמות ללא-מודעות במהלך הניתוח.

 

מדגם המחקר כלל גברים ונשים, כאשר חציון הזמן מאז הניתוח עמד על שנתיים. ניתוחי לב-חזה בוצעו ב-34% מהמשתתפים וניתוח כללי בוצע ב-20% מהמשתתפים; ביתר המקרים מדובר היה בניתוח גניקולוגי, אורתופדי, אורולוגי או ניתוח אחר.

 

ל-49 החולים עם מודעות במהלך ניתוח התאימו החוקרים 254 משתתפים ללא מודעות במהלך הניתוח, עם התאמה בגיל, מין, סוג ניתוח והסיכון למודעות.

 

מבין 219 המשתתפים שהשלימו את שאלון PTSD, ב-20.1% תועד מדד גבוה מהסף המקובל של 30 לתסמיני PTSD עקב הניתוח. מבין אלו, 15 מבין 35 משתתפים דיווחו על מודעות במהלך הניתוח ו-29 מבין 184 שללו מודעות במהלך הניתוח (42.9% לעומת 15.8%).

 

בנוסף, ב-19 משתתפים (8.7%) תועדו מדדים שעלו על ערך הסף ותמכו במכלול תסמינים המתאים לאבחנה של PTSD על-רקע ההתערבות הניתוחית. חמישה מהמשתתפים הללו דיווחו על מודעות במהלך הניתוח, כאשר יתר 14 המשתתפים שללו זאת (14.2% לעומת 7.6%).

 

החוקרים זיהו מספר גורמים שנקשרו באופן בלתי-תלוי עם תסמיני PTSD, כולל דיסוציאציה בעת הניתוח, תחושת סכנת חיים בעת הניתוח, תסמונת PTSD בעבר, העדר תמיכה חברתית מספקת, מודעות במהלך הניתוח וטיפול נפשי קודם. מנגד, לא נמצא קשר משמעותי עם גיל, מין, אשפוז ביחידת טיפול נמרץ וניתוח לב ובין תסמיני PTSD.

 

החוקרים מאמינים כי בדיקות סקר של חולים כירורגיים, בעיקר אלו עם גורמי סיכון אפשריים לתסמיני PTSD, הינה צעד מעשי העשוי לעודד הערכה, התערבות ואף מניעה של תסמונת PTSD.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ASA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני