חדשות

התועלת והנזקים של קטמין לטיפול בכאב חד (BMJ Open)

30/11/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Emergency Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה שיטתית להערכת היתרונות והנזקים של קטמין להקלה על כאב חד לפני הגעה לבית חולים, מהן עולה כי הטיפול מפחית כאב יותר מאופיואידים עם סיכון מופחת לבחילות והקאות, אך סיכון מוגבר לאי-שקט.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים להערכת תוצאות טיפול החולים טרם הגעה לבית בקטמין במינונים לשיכוך כאבים. מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה ופרופיל הבטיחות של קטמין לעומת משככי כאבים אחרים במבוגרים עם כאב חד.

 

הסקירה השיטתית כללה מחקרים קליניים להערכת מתן קטמין לפני הגעה לבית חולים, בהשוואה למשככי כאבים אחרים או ללא כל טיפול לשיכוך כאבים. הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, EMBASE, Cochrane Library ו-Epistemonikos, אשר פורסמו עד 15 בפברואר 2020 בשפה אנגלית או נורדית.

 

הסקירה כללה שמונה מחקרים (2,760 משתתפים), כאשר קטמין נבחן אל מול אופיואידים שונים כטיפול יחיד ושילוב קטמין תוך-אפי עם Nitrous Oxide נבחן אל מול Nitroux Oxide לבדו. ארבעה מחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקר אקראי אחד כללו 699 חולים. מחקר עוקבה פרוספקטיבי אחד כלל 27 חולים ושני מחקרים פרוספקטיביים כללו 2,034 משתתפים. החוקרים קבעו כי 5 מבין 8 המחקרים היו בסיכון גבוה להטיה.

 

מהנתונים עלה כי מדדי הכאב היו ככל הנראה נמוכים יותר לאחר מתן קטמין, בהשוואה לתוצאות לאחר מתן אופיואידים, עם הבדל במדד Visual Analog Scale של 0.4- (0.8 רווח בר-סמך 95% של - עד 0.0) במחקר האקראי-מבוקר והבדל במדד Numeric Rating Scale של 3.0- (רווח בר-סמך 95% של 3.86- עד 2.14-) במחקר הרטרוספקטיבי.  קטמין ככל הנראה הוביל לפחות בחילות והקאות (סיכון יחסי של 0.24, רווח בר-סמך 95% של 0.11-0.52), אך סיכון גבוה יותר לאי-שקט (סיכון יחסי של 7.81, רווח בר-סמך 95% של 1.85-33), בהשוואה לאופיואידים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי העדויות מעידות כי קטמין ככל הנראה הפחית כאב יותר מאופיואידים עם סיכון מופחת לבחילות והקאות, אך סיכון גבוה יותר לאי-שקט.

 

BMJ Open 2020

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני