חדשות

יתרונות טיפול פליאטיבי מוקדם בחולי פרקינסון (JAMA Neurol)

12/02/2020

 

בחולים עם מחלת פרקינסון תחת טיפול פליאטיבי בשלבים יחסית מוקדמים של המחלה ייתכן שיפור בתוצאות הקליניות, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Neurology.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם טיפול פליאטיבי אמבולטורי מלווה בשיפור תוצאות ממוקדות-מטופל, בהשוואה לטיפול סטנדרטי, בחולים עם מחלת פרקינסון והפרעות נלוות והמטפלים שלהם. הם השלימו מחקר אקראי-מבוקר שכלל משתתפים משלושה מרכזים בין תחילת נובמבר, 2015, ועד סוף ספטמבר, 2017, אשר היו במעקב למשך עד שנה אחת.

 

החוקרים בחנו את תוצאות התערבות אמבולטורית למתן טיפול פליאטיבי ע"י נוירולוג, עובד סוציאלי, איש דת ואחות, באמצעות רשימת טיפולים פליאטיביים, בהנחיה ומעורבות של מומחה ברפואה פליאטיבית. התוצאים העיקריים שנבחנו היו הבדלים באיכות החיים של החולים, לפי מדד Quality of Life in Alzheimer Disease Scale, והעומס על המטפלים, על-פי מדד Zarit Burden Interveiw, לאחר שישה חודשים.

 

מדגם המחקר כלל 210 משתתפים עם מחלת פרקינסון והפרעות נלוות (64.3% גברים, גיל ממוצע של 70.1 שנים) ו-175 מטפלים (73.1% נשים, גיל ממוצע של 66.1 שנים).

 

בהשוואה למשתתפים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי בלבד לאחר שישה חודשים, בקרב משתתפים בקבוצת ההתערבות תועדו מדדי איכות חיים טובים יותר (שיפור ממוצע של 0.66 לעומת החמרה של 0.84; p=0.009).

 

לא תועדו הבדלים בעומס המוטל על המטפלים (שיפור של 2.3 בקבוצת ההתערבות לעומת שיפור של 1.2 בקבוצת הביקורת, p=0.06).

 

הבדלים משמעותיים אחרים שנטו לטובת קבוצת ההתערבות כללו נטל תסמינים לא-מוטוריים, חומרת תסמינים מוטוריים, השלמת הוראות רפואיות מקדימות, חרדת מטפלים ועומס על המטפלים לאחר 12 חודשים. לא תועדו תוצאות שנטו לטובת הטיפול הסטנדרטי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול פליאטיבי אמבולטורי מלווה בתועלת רבה בחולים עם מחלת פרקינסון והפרעות נלוות, בהשוואה לטיפול סטנדרטי בלבד. הממצאים תומכים במאמצים לשלב טיפול פליאטיבי במסגרת הטיפול בחולים אלו.

 

JAMA Neurol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני