חדשות

פעילות בשעות הפנאי עשויה להשפיע על תהליכי הזדקנות המוח (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN)

08/03/2020

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology עולה כי פעילות גופנית נרחבת יותר בשעות הפנאי, כולל הליכה, גינון, שחיה, או ריקוד, מלווה בנפח מוח גדול יותר בגיל מבוגר.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הקשר בין פעילות גופנית בשעות הפנאי ובין מדדי MRI ב-1,557 מבוגרים במחקר Washington/Hamilton Heights-Inwood Columbia Aging Project, מחקר מבוסס-קהילה של קשישים.  כל המשתתפים במחקר לא סבלו מדמנציה, אך 296 אובחנו עם ליקוי קוגניטיבי קל ו-28% היו נשאים של אלל APOE E4. מספר שנות הלימוד הממוצע של המשתתפים עמד על 11.4 שנים ומדד מסת הגוף עמד על 28.4.

 

המשתתפים דיווחו על הפעילות שלהם במהלך שעות הפנאי והחוקרים סיווגו את המשתתפים לשלוש קטגוריות: 1) חוסר פעילות גופנית; 2) פעילות גופנית במידה מסוימת: 2.5 שעות של פעילות גופנית בעצימות נמוכה, 1.5 שעות של פעילות גופנית בעצימות מתונה, או שעה אחת של פעילות גופנית בעצימות גבוהה בשבוע; 3) פעילות גופנית רבה: 7 שעות של פעילות גופנית בעצימות נמוכה, 4 שעות של פעילות גופנית בעצימות בינונית, או שעתיים של פעילות גופנית בעצימות גבוהה בשבוע.

 

בדיקת MRI העידה כי הנפח הכולל של המוח עמד בממוצע של 883 מ"ל באלו שהיו הכי פעילים גופנית ועל 871 מ"ל באלו שלא היו פעילים גופנית (הבדל של 1.4%).

 

בהשוואה לאלו בשליש התחתון של פעילות גופנית בשעות הפנאי, באלו בשליש העליון תועד נפח מוח גדול יותר, כמו גם נפח גדול יותר של החומר האפור והלבן, לאחר תקנון לגיל, מין, מוצא/גזע, השכלה, מצב APOE E4, נפח תוך-גולגולתי וגל גיוס למחקר. לא זוהה קשר בין פעילות בשעות הפנאי ובין נפח אות-מוגבר בחומר הלבן.

 

הקשרים היו מעט חלשים יותר לאחר תקנון נוסף למדד מסת גוף ומחלות כלי דם. התוצאות נותרות דומות לאחר הוצאת חולים עם ליקוי קוגניטיבי קל.

 

גודל ההשפעה בהשוואת השליש העליון והתחתון של פעילות גופנית בשעות הפנאי הקביל ל-3-4 שנות חיים (כ-4 שנים בהערכת הנפח הכולל של המוח ונפח החומר האפור וכ-3 שנים בהערכת נפח החומר הלבן).

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני