חדשות

שיפור ממושך בצפיפות העצם לאורך שני עשורים לאחר טיפול בתסמונת קושינג (Eur J Endocrinol) / הערות עורך תחום היפופיזה, ד''ר עמית עקירוב

19/07/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת European Journal of Endocrinology עולה כי לאחר טיפול בתסמונת קושינג חל שיפור ארוך-טווח בצפיפות העצם של החולים לאורך כשני עשורים. החוקרים מהולנד מדווחים כי בגברים צעירים תועדו מדדי צפיפות עצם נמוכים יותר באבחנה, אך עוד מצאו כי  בגברים תועד שיפור גדול יותר מנשים בצפיפות העצם לאחר הטיפול.

 

בחולים עם תסמונת קושינג אנדוגנית שכיחות גבוהה של אוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס, עודף גלוקוקורטיקואידים פוגם באיכות העצם במספר מנגנונים ומחקרים קודמים דיווחו על שכיחות אוסטיאופורוזיס במחצית מהחולים עם תסמונת קושינג.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לזהות גורמים הקשורים עם צפיפות העצם בעת האבחנה של תסמונת קושינג ולקבוע את המהלך ארוך הטווח של צפיפות העצם ושיעור השברים לאחר טיפול מוצלח בחולים אלו.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך רטרוספקטיבי ומחקר עוקבה שכלל נתונים אודות 231 חולים עם תסמונת קושינג, אשר טופלו במרכז יחיד בהולנד בין השנים 1968 ועד 2020.

 

מהנתונים עולה כי בעת האבחנה, מדדי צפיפות העצם בעמוד שדרה מותני היו נמוכים יותר בגברים לעומת נשים (0.97- סטיות תקן; רווח בר-סמך 95% של 1.45- עד 0.49-) לאחר תיקון לערפלנים אפשריים. משך תסמינים קצר יותר וגיל צעיר יותר בעת האבחנה לוו במדדי Z-score נמוכים יותר בעת האבחנה, בעוד שהאתיולוגיה לתסמונת קושינג, הפרשת קורטיזול בשתן ותפקוד הגונאדות לא נקשרו עם מדדי צפיפות העצם בעת האבחנה.

 

מהנתונים עולה כי חל שיפור במדדי צפיפות עצם לאורך עד 20 שנים לאחר הטיפול. מהנתונים עולה כי 15 שנים לאחר הטיפול, בגברים (2.56+, רווח בר-סמך 95% של 1.82-3.30) תועד שיפור גדול יותר במדדי צפיפות עצם בעמוד שדרה מותני, בהשוואה לנשים (1.48+, רווח בר-סמך 95% של 0.96-2.00).

 

שיעורי היארעות שברים היו הגבוהים ביותר במהלך השנתיים שקדמו לאבחנה של תסמונת קושינג ופחתו לאחר הטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הממצאים מעידים על שיפור ארוך-טווח בצפיפות העצם לאחר טיפול בתסמונת קושינג, כאשר בגברים, בחולים צעירים יותר בעת אבחנת תסמונת קושינג ובאופן מפתיע, באלו עם משך תסמינים קצר יותר עד לאבחנה, תועדו מדדי צפיפות עצם נמוכים יותר בעת האבחנה. צפיפות העצם השתפרה משמעותית לאורך עד 20 שנים לאחר הטיפול, עם שיפור גדול יותר בגברים בהשוואה לנשים.

 

Eur J Endocrinol. 2021 Jul 1;185(2):241-250.

 

 

הערת מערכת מאת עורך תחום היפופיזה, ד"ר עמית עקירוב:

מדובר במחקר הגדול ביותר של חולים עם תסמונת קושינג בו תוארו השינויים בצפיפות העצם בטווח הרחוק לאחר הטיפול והממצאים בהחלט מעודדים מאוד. צפיפות העצם בחולים אלו, בפרט בעמוד השדרה המותני, השתפרה משמעותית לאורך עד 20 שנים לאחר הטיפול. יתרה מזאת, החוקרים זיהו ירידה משמעותית בשיעור השברים בעקבות הטיפול. עוד מעניין לציין כי לא תואר קשר בין מדדי צפיפות העצם בעת האבחנה ובין האתיולוגיה של תסמונת קושינג, ממצא בהחלט מעניין, אם כי עדיין שנוי במחלוקת על-סמך מחקרים אחרים שבחנו את הנושא ודיווחו על שכיחות גבוהה יותר של אוסטיאופורוזיס בחולים עם קושינג אדרנלי, בהשוואה לאלו עם מחלת קושינג.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני