חדשות

מה בין טיפול במשאפי סטרואידים ובין הסיכון לדלקת ריאות והתלקחות COPD? (מתוך Lung)

28/03/2017

מאת ד''ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Lung מדווחים חוקרים על ממצאים חדשים מתוך ניתוח רטרוספקטיבי של נתוני מחקר UPLIFT, מהם עולה קשר בין טיפול במשאפי סטרואידים ובין עליה בשיעור אירועים חריגים נשימתיים, אך לא ברור אם הדבר נובע ממחלה חמורה יותר מלכתחילה. מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה כי התחלואה המוגברת בקבוצת המטופלים במשאפי סטרואידים נקשרה בעיקר עם טיפול ב-Fluticasone Propionate (פליקסוטייד) בעת ההקצאה האקראית.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבדוק את שיעור ומספר אירועי דלקת ריאות והתלקחויות COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) בחולים שגויסו למחקר ה-UPLIFT ושהחלו את המחקר ללא טיפול במשאפים סטרואידיים, בחולים שטופלו ב- Fluticasone Propionate וחולים שטופלו במשאפי סטרואידים אחרים.

 

האנליזה בוצעה על שלוש קבוצות על-בסיס הטיפול התרופתי בתחילת המחקר: ללא משאפי סטרואידים, טיפול ב-Fluticasone Propionate ומשאף סטרואידים אחר. ניתוח סטטיסטי שימש להשוואת אירועים חריגים נשימתיים.

 

בתחילת המחקר, הקבוצות היו מאוזנות היטב למעט מדד FEV1% גבוה יותר (38% לעומת 41%; עם משאפי סטרואידים לעומת ללא טיפול זה, בהתאמה) ושכיחות עישון פעיל (26% לעומת 36%, בהתאמה). שיעורי היארעות דלקת ריאות היו גבוהים יותר משמעותית בחולים שנטלו משאפי סטרואידים, בהשוואה לאלו שלא נטלו טיפול זה בתחילת המחקר (0.068 לעומת 0.059, בהתאמה P=0.012).

 

כאשר החוקרים השוו בין קבוצת הטיפול ב-Fluticasone Propionate ובין משאפי סטרואידים אחרים, שיעור אירועי דלקת ריאות היה אף גבוה יותר (0.077 לעומת 0.058, בהתאמה. P<0.001). שיעור התלקחויותהיה שכיח  יותר בחולים שנטלו משאפי סטרואידים, עם שיעור גבוה יותר משמעותית בקבוצת הטיפול ב-Fluticasone Propionate, בהשוואה למשאפי סטרואידים אחרים (0.93 לעומת 0.84, בהתאמה. P=0.013).

 

מסקנת החוקרים הייתה שהשימוש בסטרואידים בשאיפה נמצא באסוציאציה עם שיעור גבוה יותר של תופעות לוואי נשימתיות, אולם לא ניתן לשלול כי הסיבה לכך קשורה בכך שחולים שגויסו למחקר כאשר הם מטופלים בסטרואידים בשאיפה היו חולים קשים יותר מלכתחילה. בקבוצת המטופלים בסטרואידים בשאיפה שיעור התחלואה הגבוה נמצא באסוציאציה עם השימוש Fluticasone Propionate.

 

Lung. 2017 Mar 3

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני