חדשות

סיכון מוגבר לתמותה עקב דלקת ריאות בחולים שלא חוסנו כנגד שפעת (מתוך כנס CHEST)

23/10/2019

 

מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס CHEST עולה כי חיסון כנגד שפעת עשוי להפחית את הסיכון לאשפוזים חוזרים ותמותה בקרב חולים אשר אושפזו בשל דלקת ריאות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דלקת ריאות אחראית לכמחצית ממקרי התמותה במהלך עונת השפעת.  כעת הם בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות 735,120 אשפוזים בשל דלקת ריאות שנרכשה בקהילה.

 

החוקרים מדווחים כי רק 13,983 מהחולים (1.9%) קיבלו חיסון כנגד שפעת במהלך האשפוז. שיעור האשפוזים החוזרים בתוך 30 ימים עמד על 11.9%, אך דלקת ריאות הייתה הגורם לאשפוז חוזר ב-81% מהמקרים הללו.

 

החוקרים ביקשו לקבוע את היעילות של מתן החיסון כנגד שפעת במהלך האשפוז בהפחתת אשפוזים חוזרים מכל-סיבה ותוצאים אחרים, כולל תחלואה ותמותה בעקבות אשפוז חוזר, וכן לזהות גורמי סיכון לאשפוזים חוזרים. הם השלימו התאמה של החולים לפי תנאי בית החולים (כפרי או עירוני), מספר המיטות בבית החולים, ביטוח רפואי, גיל, מין והכנסה והשלימו השוואה בין 9,777 חולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה וקיבלו את החיסון כנגד שפעת ובין מספר דומה של חולים שלא חוסנו כנגד שפעת.

 

שיעור האשפוזים החוזרים היה נמוך יותר בחולים שחוסנו במהלך האשפוז הראשוני, בהשוואה לאלו שלא קיבלו את החיסון (8.6% לעומת 11%). שיעורי התמותה במהלך אשפוז חוזר היו נמוכים משמעותית בקרב מחוסנים, בהשוואה ללא-מחוסנים (1.11% לעומת 2.96%).

 

שיעורי התמותה במהלך אשפוז חוזר שני היו נמוכים יותר משמעותית בקרב חולים מחוסנים, בהשוואה לחולים לא-מחוסנים (1.3% לעומת 5.5%).

 

מתן החיסון באשפוז הפחית את שיעור האשפוזים החוזרים בהיקף של 6.5% (יחס סיכון של 0.82, p<0.028) והינו מנבא בלתי-תלוי של אשפוז חוזר. גיל מתקדם, ביטוח מדיקייר, מחלות רקע, פרפור פרוזדורים וכשל נשימתי חד, זוהו כולם כמנבאים משמעותיים.

 

מתוך כנס CHEST

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני